Pół tysiąca straci pracę. Zarząd Ciechu tnie wydatki

Nawet pół tysiąca osób straci pracę w Grupie Ciech. Zarząd spółki przeprowadza  restrukturyzacje, tnąc wydatki.

W Soda Polska, która jest jedną ze spółek grupy planowano zwolnić 98 osób. Ostatecznie do 17 czerwca w ramach  programu dobrowolnych odejść skorzysta 100 osób. Podobna sytuacja jest w zakładach chemicznych Organika – Sarzyna i rumuńskim Govorze. W sumie odejdzie aż 10% całej załogi.

Paweł Krajewski przewodniczący komitetu protestacyjnego w Soda Polska  podkreśla, że w grupie poczyniono nieprzemyślane inwestycje, czego efektem są właśnie grupowe zwolnienia.

– Inwestycje, zakupy nie do końca były kontrolowane przez Skarb Państwa. To jest dla nas ciężar, który będziemy musieli udźwignąć. Za chwilę dojdzie prawdopodobnie do sprzedaży Sarzyny i zostanie sama Soda Polska. Z tego co wiemy rumuński Govor nie wytwarza zysku, nie produkuje na tyle dobrze, żeby wszystko sprzedać i żeby przynieść zysk. Jednak tam rynek jest trochę inny i może być tak, że właściciel czyli Skarb Państwa będzie musiał znaleźć inne rozwiązanie – powiedział Paweł Krajewski.

Związkowcy czują się lekceważeni przez Prezesa Ciechu, który nie chce rozmawiać z przedstawicielami pracowników. Dali sobie oni trzy miesiące na przeprowadzenie zmian. Mają  obawy, że w wyniku działań zarządu może dojść do zakłóceń procesu technologicznego.

Jeśli nie będzie prawidłowej obsługi na poszczególnych stanowiskach to jest ryzyko, że będziemy mieli nieodwracalne koszty, które będą związane z nie do końca przeprowadzonym procesem technologicznym. Jeśli około 80 ludzi zeszłoby z produkcji, to trzeba powierzyć komuś dodatkowe obowiązki. Będziemy się temu przyglądać. Gdzie będziemy widzieli zagrożenia – zaraz będziemy monitować do Inspekcji Pracy – dodaje Paweł Krajewski.   

Dodatkowo władze grupy Ciech planują sprzedaż dochodowych zakładów w Sarzynie. Zakłady w Puławach złożyły już akces kupna przedsiębiorstwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl