Konferencja Episkopatów o bezrobociu młodzieży w Europie

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zorganizowała dziś w Brukseli konferencję poświęconą bezrobociu młodzieży. Współorganizatorem spotkania było biuro europejskie ds. pracy z młodzieżą Podczas konferencji dyskutowano na temat możliwości rozwoju młodych ludzi w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

– W Brukseli omawiano przede wszystkim problem zmniejszenia wielkiego bezrobocia wśród młodych w Europie oraz znalezieniem nowych rozwiązań odnośnie wchodzenia osób po studiach na europejski rynek pracy. Obecnie absolwenci uniwersytetów i wyższych uczelni muszą zmierzyć się z rożnymi wyzwaniami: kryzys, problem znalezienia pracy w perspektywie średnio, czy długoterminowej. To tylko niektóre z nich. Kto jest odpowiedzialny za gwałtowny wzrost bezrobocia wśród młodych, czy kwestę dysharmonii pomiędzy programami nauczania w szkołach a zapotrzebowaniem na rynku zatrudnienia – to tylko niektóre myśli poruszane przez uczestników konferencji – powiedział Dawid Nahajowski. 

Tak wysokie bezrobocie w UE może przynieść poważne konsekwencje – ostrzega prof. Mirosław Piotrowski, europoseł.

– W wielu krajach ponad połowa ludzi młodych pozostaje bez pracy. Ze względu na to politycy europejscy próbują znaleźć cudowne panaceum zdając sobie sprawę, że bezrobocie – zwłaszcza wśród młodych – może przerodzić się w bunty. Ludzie mogą wyjść na ulicę i UE może rozpaść się od wewnątrz – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

Z kolei obywatelka Niemiec Manuela Pieper szansę na rozwiązanie dramatycznego problemu wzrostu bezrobocia w UE widzi po prostu w specyficznej pomocy krajom najbardziej potrzebującym.

– Myślę, że w Niemczech bezrobocie to nie jest duży problem ponieważ mamy najniższy wskaźnik bezrobotnych. Możemy pomóc innym krajom w rozwiązaniu ich problemów – powiedziała Manuela Pieper.

W Brukseli w konferencji w sprawie poruszających i ważnych tematów co tydzień jest wiele. Pytanie tylko które podane na nich propozycje zostaną wcielane w życie.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl