fot. PAP

Pogorszyły się wyniki finansowe szpitali – alarmują eksperci

Z danych resortu zdrowia wynika, że ubiegły rok zakończył się ujemnym wynikiem w wysokości 1,54 mld zł. Łączny zysk placówek zamknął się zaś kwotą 280 mln zł.

Straty szpitali za 2012 rok mogą być jednak jeszcze wyższe, bo wzrosły koszty ich działalności, a nie ma szans na wyższe wpływy z NFZ, bo ten nie płaci za nadwykonania.

Dane resortu zdrowia szczególnie martwią samorządy, powiedział poseł Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Już dzisiaj są one na skraju bankructwa. Obarczenie samorządów ustawowym obowiązkiem dokonania przekształcenia i zapłacenia długu przekształcanego szpitala może oznaczać lawinę bankructw głównie wśród powiatów. Wraz z bankructwem powiatów pojawia się problemy m.in.  z utrzymaniem dróg powiatowych, utrzymywaniem zadań szkolnictwa i kłopoty pozyskiwania środków europejskich. To one w przyszłym roku będą musiały pokryć ujemny wynik podlegających im placówek za 2012 rok. – informuje poseł.

Audio MP3
Pobierz

Sytuacja jest wynikiem fatalnej polityki Platformy Obywatelskiej, a także obecnej marszałek sejmu, wcześniej minister zdrowia, Ewy Kopacz – akcentuje poseł Bolesław Piecha. Jesteśmy coraz mniej pewni naszego bezpieczeństwa zdrowotnego. Już dzisiaj pacjenci są coraz bardziej przerażeni a pracownicy ochrony zdrowia zniechęceni do tego co dzieje się w służbie zdrowia.

Audio MP3
Pobierz
drukuj