Podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia nastąpi w przyszłym roku

Rządowa propozycja podwyższenia płacy minimalnej do 2 tys. zł w 2017 r. pozostaje bez akceptacji ze strony Rady Dialogu Społecznego. Oznacza to, że rząd podejmie ostateczną decyzję na temat wysokości minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Ma na to czas do 15 września.

Obecnie pensja minimalna wynosi 1850 zł brutto. Resort pracy proponował, aby w przyszłym roku wzrosła o 70 zł. Rząd zdecydował jednak, iż będzie to 150 zł.

Przedstawiciele pracodawców zasiadający w Radzie przedstawiali różne propozycje płacy. Strona społeczna zgodziła się na 2 tys. zł.

Katarzyna Zimmer-Drabczyk, kierownik biura Eksperckiego Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej „Solidarność” podkreśla, że związek od lat postuluje, aby płaca minimalna zbliżała się do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

– Dążymy do tych 50 proc., natomiast na dzień dzisiejszy 2 tys. zł to propozycja, która zapewne wpłynie na wzrost konsumpcji, a jest to jeden z elementów wzrostu PKB. Będzie zatem przekładała się na lepszy standard osób najmniej zarabiających – zaznacza Katarzyna Zimmer-Drabczyk.

W ubiegłych latach minimalna pensja rosła od 4 do 8 proc. Według oficjalnych danych GUS-u minimalną pensję otrzymuje ok. 13 proc. ogółu zatrudnionych na etacie. Skala ta może być jednak dużo wyższa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl