Nie milkną echa po próbie puczu wojskowego w Turcji

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej wezwali Turcję do przestrzegania ładu konstytucyjnego, podkreślając znaczenie praworządności. Także sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę, że Turcja, jak inni członkowie Paktu Północnoatlantyckiego, musi szanować instytucje demokratyczne.

To odpowiedź na próbę zamachu stanu, w której zginęło ponad 200 osób, ale też czystki, jakie mają po niej miejsce w Turcji.

Komandor por. rez. dr Bohdan Pac, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych wskazuje na kilka scenariuszy zamachu stanu w Turcji m.in. dotyczącego Problemu Kurdyjskiego, czy kwestii finansowych;

– Wiadomo, że UE wykłada poważne pieniądze dla Turcji w celu zneutralizowania kryzysu migracyjnego. Podobnie USA – przekazują spore sumy w ramach pomocy militarnej. Taka zagrywka ze strony Erdogana może umożliwić mu podbicie stawki. Unia będzie bardziej skora do przyznawania większych świadczeń w zakresie rozwiązania kryzysu migracyjnego, natomiast Stany Zjednoczone też są gotowe do przekazywania większej pomocy wojskowej – podkreśla Bohdan Pac.

Kontrowersje wywołuje również zapowiedź zmiany prawa, tak, by umożliwić przywrócenie w Turcji kary śmierci. Opowiedział się za tym prezydent Recep Tayyip Erdogan.

W związku z puczem w Turcji zatrzymano dotychczas 7,5 tys. osób, w tym ponad 6 tys. wojskowych, 755 sędziów i 100 policjantów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl