Turecki sąd nakazał aresztowanie kolejnych stu wojskowych

Sąd w Stambule wydał w piątek nakaz aresztowania kolejnych stu wojskowych różnych stopni, wśród nich grupy oficerów służby czynnej, na podstawie podejrzenia, że utrzymywali kontakty z tureckim kaznodzieją przebywającym w USA Fethullahem Gulenem.

Podstawą do oskarżenia ich o powiązania ze sprawcami lipcowej próby przewrotu w Turcji było to, że wszyscy posługiwali się aplikacją na smartfony ByLock zapewniającą szyfrowaną łączność.

Według tureckich mediów z aplikacji tej korzysta w kraju 55 000 osób i wszystkie są podejrzane o powiązania z ruchem Gulena, który do roku 2013 był bliskim sojusznikiem rządu w Ankarze.

Od początku obecnej, kolejnej czystki w tureckiej armii wydano nakazy aresztowania 575 wojskowych, z których 351 już zatrzymano, a 161 – łącznie z doprowadzonymi w piątek do sądów – przebywa w areszcie prewencyjnym.

Siedmiu podejrzanych o sympatie dla Gulena zostało zwolnionych z uzasadnieniem, że wykazali „szczerą skruchę” – podała turecka telewizja NTV.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl