Podsumowanie w PSL

Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że za miesiąc na posiedzeniu Rady Naczelnej partii zostanie przeprowadzona procedura wotum zaufania dla Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa. Zostanie także podjęta decyzja ws. systemu dopłat bezpośrednich dla rolników.

Szef PSL-u informował o tym w przemówieniu podczas odbywającego się w Warszawie posiedzenia Rady. Mówił też, że jeszcze przed wakacjami organizacje wojewódzkie PSL przedstawią swoją ocenę wyników majowych wyborów do europarlamentu.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PSL uzyskał 6,8 proc. poparcia, co przełożyło się na 4 mandaty w europarlamencie. Również w poprzedniej kadencji PE Ludowcy mieli 4 europosłów.

Politolog, Przemysław Żurawski vel Grajewski przypuszcza, że uruchomienie procedury wotum zaufania dla władz PSL-u może wynikać z obawy o brak stabilności koalicji rządowej. W głosowaniu ws. uchylenia immunitetu byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu ujawniły się bowiem podziały w PO.

– PSL jest podczepione pod tę koalicję w perspektywie całej serii wyborów, które nas czekają. Należy też wziąć pod uwagę wynik wyborczy w wyborach do PE (który w prawdzie dał PSL-owi mandaty, ale przy tak niskiej frekwencji widać, że jeśli byłaby ona na zwykłym dla Polski poziomie wyborów do Sejmu, to PSL znalazłby się poza parlamentem). Być może jest to jakieś przygotowanie zwrotu politycznego PSL-u, który może być dokonany jedynie w warunkach potwierdzenia mandatu jego kierownictwa przez – nazwijmy to PRL-owskim językiem – doły partyjne – mówi politolog.

Podczas posiedzenia w Warszawie prezes PSL-u Janusz Piechociński zapowiedział wielki objazd ludowców po wsiach i powiatach z ofertą budowy ludowej, narodowej i obywatelskiej rodziny polskiego centrum. Jako jedno z zadań wyznaczył pozyskanie ludzi młodych. Zaznaczył, że w PSL nie będzie miało w tym roku wakacji.

RIRM

 

drukuj