fot. PAP/Radek Pietruszka

Podsumowanie roku w polskich finansach

Ograniczenie szarej strefy oraz ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorców, to niektóre z sukcesów, o których na koniec roku – mówi Ministerstwo Finansów. O podsumowaniu ostatnich 12 miesięcy w polskich finansach z wiceszefem resortu Wiesławem Janczykiem rozmawiała Redakcja Informacyjna Radia Maryja.

Oczekiwania wobec ministerstwa były bardzo duże, dlatego to był rok wytężonej pracy. Naszym zadaniem była odbudowa polskich finansów – tak o roku 2016 mówi Wiesław Janczyk. Przede wszystkim skupiliśmy się na uzdrowieniu systemu podatkowego – wskazuje wiceminister.

Staraliśmy się w maksymalnym stopniu robić oczekiwane regulacje w sposób jak najbardziej łagodny i wyważony. Jeżeli chodzi o wyłudzenia podatku VAT, to oczekiwania były bardzo uzasadnione. Wyliczenia efektywności naszego systemu podatkowego, które były prezentowane w toku prac parlamentarnych w ostatnich latach, pokazywały, że nieszczelność tego systemu daje się policzyć na kwoty wielomiliardowe. Przygotowaliśmy zatem nowelizacje ustawy o podatku VAT. Zakładamy, że tylko w przyszłym roku skutki dodatnie tych przepisów, które zostaną wprowadzone, dadzą dodatkowe dochody do budżetu państwa na poziomie 3,7 mld zł – podkreśla wiceszef resortu finansów.

Wiesław Janczyk dodaje, że istotną zmianą było także uszczelnienie rynku paliw. Przyszłoroczne wpływy do budżetu związane z tą dziedziną są szacowane na 2,5 mld zł.

Jako kolejny sukces wiceminister finansów wymienia nowelizację ustawy hazardowej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj