fot. flickr.com

Podsumowanie IX Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego

Kończy się dziś IX Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja przedstawił przebieg i owoce tej duchowej inicjatywy.

Oprócz wielkiego aktu narodowego czytania Listu do Galatów, który miał miejsce w niedzielę, w ciągu tygodnia odbywały się również adoracje Najświętszego Sakramentu i nabożeństwa Drogi Światła w oparciu o teksty listów do Galatów. Ponadto wielu księży i katechetów pracowało w oparciu o materiały „Przeglądu Biblijnego”, który dotarł do każdej parafii.

– Papież Franciszek przemawiając podczas Regina Coeli w Niedzielę Biblijną życzył naszej inicjatywie – jaką jest pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego – wszystkiego dobrego. Widzę, że poprzez zaangażowanie alumnów, księży proboszczów, wikariuszy i katechetów to papieskie życzenie oraz błogosławieństwo przekłada się na zaangażowanie duszpasterskie – zwrócił uwagę ks. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej.

W Niedzielę Biblijną wiernym w parafiach rozdawany był „Chleb życia” – karteczki z odniesieniami do Listu do Galatów oraz do Księgi Psalmów.

– Proszę, by wszyscy, którzy otrzymali ten „Chleb życia” zechcieli otworzyć List do Galatów, przestudiować swoje wersety i śledzić komentarze, które zamieszczamy na stronie internetowej Dzieła Biblijnego www.biblista.pl. Bardzo gorąco zapraszam też do regularnego śledzenia naszej audycji „Szukając Słowa Bożego” w każdy piątek o godz. 18.15 na antenie Radia Maryja – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Po południu w Warszawie odbył się dziś Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla Alumnów 2017. Inicjatywę tę podejmuje co roku Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II we współpracy z Instytutem Nauk Biblijnych KUL, Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu oraz diecezjalnymi moderatorami Dzieła Biblijnego.

– To bardzo radosny akord IX Tygodnia Biblijnego. W tym konkursie wzięło udział 37 uczestników z 35 seminariów w naszym kraju. Z radością podaję, iż pierwsze miejsce zdobył al. Damian Gadamer (diecezja siedlecka), drugie miejsce al. Jakub Wojewódka (z seminarium w Gdańsku), a trzecie miejsce al. Paweł Gędźba (seminarium krakowskie). Przedmiotem zmagań konkursowych była księga Koheleta i Księga Mądrości oraz odpowiednia lektura. Alumni mówili, że pytania testowe były bardzo trudne (…). Laureat przyznał, że pracował intensywnie cały rok – zaznaczył ks. Henryk Witczyk.

Patronat honorowy nad konkursem biblijnym dla alumnów objęli ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz ks. bp Roman Pindel, opiekun Sekcji Nauk Biblijnych w Komisji Nauki Wiary.

Cała audycja dostępna [tutaj].

RIRM

drukuj