fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Podsumowanie dwudniowego szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

Na Mierzei Helskiej w Juracie zakończył się dwudniowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Wydarzenie zainaugurowało obchody jubileuszu 30-lecia powstania V4.

Pandemia koronawirusa, bezpieczeństwo energetyczne, ochrona klimatu to główne tematy, jakie zostały podjęte przez prezydentów Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

– Rozmawialiśmy o problemach dostaw szczepionek, programach szczepienia w poszczególnych naszych krajach i ich zaawansowaniu. Mówiliśmy też o tym, kiedy spodziewamy się i mamy nadzieję, że pandemia koronawirusa się skończy, oraz jaka jest sytuacja dzisiaj w związku z tym w naszych społeczeństwach. Dzisiaj dyskutowaliśmy o bezpieczeństwie energetycznym, ochronie klimatu – mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślał prezydent, należy jak najszybciej podjąć działania na rzecz ochrony klimatu, ale musi to być zrobione w sposób rozsądny

– Nikt z nas nie miał wątpliwości, że musimy chronić środowisko naturalne, podejmować działania w kierunku ochrony klimatu, realizować je, starać się zrealizować je jak najszybciej, ale równocześnie akcentowaliśmy, że musi to być zrobione w sposób rozsądny – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent Polski mówił także o transformacji energetycznej, która musi uwzględniać interes społeczny. Współpraca energetyczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest niesłychanie istotnym elementem działań grupy – wskazał dr Grzegorz Piątkowski, politolog.

– Polega przede wszystkim na tym, aby zabezpieczyć państwa wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej, czyli: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry pod kątem energetycznym. To jest kluczowa, jak widzimy nawet z takich błahych kwestii tzn. potężnej dzisiaj zimy, sprawa. Natomiast oczywiście jest to niesłychanie ważna rzecz, jeśli chodzi o gospodarkę, funkcjonowanie całego tzw. krwioobiegu gospodarczego, czyli kwestii energetycznych – podkreślił dr Grzegorz Piątkowski.

Liderzy państw Grupy Wyszehradzkiej omówili kwestię odbudowy gospodarek po pandemii z uwzględnieniem unijnego Funduszu Odbudowy. Prezydent Węgier, Janos Ader, wskazywał, że wszystkie cztery państwa tworzące Grupę Wyszehradzką doświadczyły mniejszego spowolnienia gospodarczego niż średnia europejska czy też niż największe kraje Unii Europejskiej.

– To napawa nas nadzieją, że obudowa po pandemii może nastąpić szybciej. Niemniej jednak wyciągnęliśmy pewien wniosek z pandemii – wszystkie gospodarki Unii Europejskiej są narażane na negatywny wpływ czynników zewnętrznych i musimy ten wpływ zredukować w przyszłości – powiedział Janos Ader.

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 roku i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.

TV Trwam News/JG

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl