fot. PAP/Tomasz Gzell

Dziś rozpocznie się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W Juracie rozpocznie się dziś dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier zainauguruje obchody 30-lecia Grupy V4. Poinformował o tym prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczyt zdominują trzy główne tematy.

– Po pierwsze, dyskusja o miejscu Europy Środkowej w kontekście geopolitycznym, globalnym i europejskim, a szczególnie wobec procesów zachodzących w UE, polityki rosyjskiej, amerykańskiej i chińskiej – wskazał Krzysztof Szczerski, pełnomocnik ds. utworzenia prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Drugim tematem będzie kwestia pandemii koronawirusa, jej przebiegu i skutków w wymiarze społecznym i gospodarczym.

– Trzecim bardzo ważnym tematem łączącym nasze państwa, także w kontekście europejskim, jest kwestia energetyczna. W tych dwóch wymiarach niezwykle dla niej istotnych, czyli dywersyfikacji, samodzielności, podmiotowości energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu – zaakcentował Krzysztof Szczerski.

Chodzi o przechodzenie gospodarek i energetyki w kierunku zeroemisyjności i wszystkiego, co wiąże się ze spełnianiem wymogów polityki klimatycznej.

– Każde z naszych państw staje przed ogromnymi wyzwaniami. Mamy inne modele miksu energetycznego. Ważne jest to, żeby pomiędzy sobą rozmawiać, aby budować synergię polityki energetycznej w tej części Europy poprzez współpracę państw Grupy V4 – podkreślił pełnomocnik ds. utworzenia prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Szczyt odbędzie się na terenie prezydenckiej rezydencji w Juracie. Umożliwi to zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego. Dziś prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkowej z okazji 30-lecia V4.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl