fot. Krzysztof Guz

Podsumowanie drugiego dnia 33. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Dobiegła końca 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę pod hasłem „Uczestniczę w misji Kościoła”. Modlitewne spotkanie trwało od soboty.

Drugi dzień 33. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja rozpoczął się od wspólnego odśpiewania Godzinek. Potem przyszła kolej na część artystyczną. „Hymn do miłości ojczyzny” księdza biskupa Ignacego Krasickiego odczytała absolwentka Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Agata Kukawka.

– Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny, gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe, byle cię można wspomóc, byle wspierać, nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać – odczytała Agata Kukawka.

Muzyczną oprawę zapewnił zespół Gang Marcela. Wiersz „Modlitwa 2” Juliana Tuwima odczytali także absolwenci toruńskiej akademii.

– Lecz nade wszystko słowom naszym. Zmienionym chytrze przez krętaczy, jedność przywróć i prawdziwość, niech prawo zawsze znaczy prawo, a sprawiedliwość – sprawiedliwość – odczytał Piotr Zajączkowski.

Całą Rodzinę Radia Maryja przywitał Założyciel i Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk, który zaapelował o modlitwę w szczególnej intencji.

– Szczególnie módlmy się dzisiaj o oddalenie nienawiści, demonów nienawiści z Polski, demonów zemsty i kłamstwa, widzimy, jakie jest kłamstwo. Jeżeli ktoś nie ogląda prawicowych mediów, to jest w tym nurcie kłamstwa – wskazał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

List prezydent Andrzeja Dudy odczytał wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, minister Piotr Ćwik. Prezydent podkreślił wielkie znaczenie, jakie dla Polski odgrywa Radio Maryja.

To nie tylko modlitwa tej solidarnej wspólnoty oraz powoływane przez nią do życia liczne inicjatywy religijne, społeczne, kulturalne, medialne i edukacyjne. To także przykład świadomego zaangażowania obywatelskiego, samoorganizacji i konsekwencji, z jaką Rodzina Radia Maryja i jej przyjaciele pielęgnują tradycję, wartości i postawy, na których od wieków opiera się tożsamość i pomyślność Polski – napisał prezydent Andrzej Duda.

Swój list skierował także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Odczytał go Mariusz Błaszczak, poseł PiS. 

– Jesteście Państwo twierdzą, jesteście potężnym filarem, na którym spoczywa gmach wiary, polskości i patriotyzmu. Za to i za to wszystko, co uczyniliście i czynicie dla Kościoła i Ojczyzny pragnę Państwu, Rodzinie Radia Maryja z głębi serca gorąco podziękować – napisał Jarosław Kaczyński.

W imieniu gospodarzy pątników przywitał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski OSPEE. 

– Niech zatem Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, prowadzi Was wszystkich ścieżkami prawdy, miłości i zaufania – powiedział o. Samuel Pacholski OSPEE.

Centralnym punktem niedzielnego spotkania była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Wacława Depo. W homilii metropolita częstochowski mówił o misji służenia prawdzie.

– Misji służenia prawdzie i wolności, służącej godności człowieka Kościół nie może się wyrzec – oznajmił ks. abp Wacław Depo.

Dzieło ewangelizacji nie może być pojmowane jako rodzaj ideologicznej propagandy czy ideologicznego marketingu – dodał Ksiądz Arcybiskup.

Laicyzacja i wychowanie bez krzyża spowodowały, że niedziela finansowana jest nowymi projektami finansowego wspomagania, aby stała się jeszcze jednym dniem pracy – dodał metropolita częstochowski.

– Czyż niezbyt łatwo w wymiarze pokoleniowym zapomnieliśmy o wołaniu ludzi pracy: „Niedziela Boża i nasza” – mówił ks. abp Wacław Depo.

Prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów, o. Dariusz Paszyński, przypomniał słowa św. Alfonsa, że Maryja ma jeden szczególny przymiot – pragnie zbawienia wszystkich ludzi.

– Święty Alfons Maria Liguori powiedział: „Diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając kogo pożreć, a Najświętsza Maryja Panna krąży, kogo mogłaby zbawić, uratować”. Dodam, że członkowie Rodziny Radia Maryja pomagają Najświętszej Maryi Pannie ratować ludzi przed potępieniem, by wszyscy mogli być zbawieni – wskazał o. Dariusz Paszyński CSsR.

Głos jeszcze raz zabrał Dyrektor Radia Maryja, który ponownie apelował, by modlić się o skończenie z nienawiścią. 

– Proszę o modlitwę, żeby z Polski odeszły demony nienawiści, które sączą się od najwyższych szczebli w drabinie społecznej, w drabinie rządzącej, żeby skończyć z nienawiścią, z judzeniem Polak na Polaka, aby skończyć z zemstą i więzieniem niewinnych. Te biedne Panie. O księdza Michała Olszewskiego upomina się wielu, a kto się upomina o te biedne Panie? Trzeba się upominać. Gdzie są te kobiety, co tak walczą o prawa kobiet? Gdzie są te wszystkie feministki? Dlaczego nie walczą o te kobiety, skoro one też były psychicznie torturowane – podsumował o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

O walce z kłamstwem mówił na Jasnej Górze dyrektor Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, o. Jan Król. Autorzy wypowiedzi szkalujących o. Tadeusza Rydzyka i Rodzinę Radia Maryja są wzywani do zaprzestania naruszeń prawa.

– Postanowiliśmy, że zgodnie z prawem najpierw tych, co kłamią, będziemy wzywać do sprostowania, do przeproszenia, ale oni przepraszać nie mają zamiaru, dlatego zwrócimy się do sądu. Niech udowodnią swoje oszczerstwa przed sądem – wskazywał o. Jan Król.

Wiele osób przybywa tu co roku.

 – Jestem bardzo zbudowana po każdej pielgrzymce, jak widzę te tłumy ludzi, tych rozmodlonych, tych reagujących, tych śpiewających, tych życzliwych sobie – mówiła pani Maria z parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie.

 – To jest Rodzina Radia Maryja, więc tworzymy naszą kulturę rodzinną opartą na wierze, tradycji, na patriotyzmie, więc po to tu jesteśmy dzisiaj – wskazał Krzysztof z Ostrowca Świętokrzyskiego.

 – Jak człowiek przyjedzie, to wyjeżdża ubogacony – oznajmiła pani Teresa z Kartuz.

 – Jesteśmy patriotami i pobudzamy tego ducha – podsumował pan Kazimierz z Koła Przyjaciół Radia Maryja w Kościerzynie.

Ojciec dyrektor podziękował wszystkim za przybycie na pielgrzymkę.

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj