fot. PAP/Artur Reszko

Podlaskie: Msze św. i kwiaty w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Złożeniem kwiatów przy pomnikach bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku oraz Suchowoli oraz Mszą św. w tamtejszym kościele w niedzielę w Podlaskiem 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Główne uroczystości 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się w Suchowoli. To rodzinne strony ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z Okopów koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia.

W niedzielę przedstawiciele „Solidarności” i parlamentarzyści złożyli kwiaty przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie w miejscowym kościele odbyła się Msza św., której przewodniczył metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda.

Wcześniej tego dnia przedstawiciele władz województwa, „Solidarności” i parlamentarzyści, a następnie władze Białegostoku złożyli kwiaty przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w tym mieście.

Uroczystości zakończy w niedzielę wieczorem Msza św. w kościele pw. św. Rocha w Białymstoku oraz złożenie kwiatów pod tablicą Klubu Więzionych i Represjonowanych.

Głównym organizatorem uroczystości jest NSZZ „Solidarności” Region Podlaski. Jej przewodniczący Józef Mozolewski powiedział PAP, że ze względu na pandemię uroczystości są bardzo skromne, bez przemówień i dużych zgromadzeń.

Powiedział, że w tym roku podzielono uroczystości na dwa miejsca – Białystok i Suchowolę, by oddać hołd ks. Jerzemu Popiełuszce, który z tego regionu się wywodził.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

W Okopach ma powstać muzeum upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszkę.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl