PiS domaga się uhonorowania Grzegorza Przemyka

Prawo i Sprawiedliwość chce uchwały Sejmu w celu upamiętnienia 30. rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka, zamordowanego przez funkcjonariuszy PRL-u.

12 maja milicja zatrzymała Grzegorza, syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej na Placu Zamkowym w Warszawie. Został on pobity w pobliskim komisariacie, a dwa dni później zmarł w szpitalu w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej. Winą obarczono lekarkę oraz sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka z komisariatu do szpitala. Prawdziwi sprawcy pozostali na wolności.

„Uchwała ma przypomnieć o młodym chłopaku – maturzyście, który zapłacił najwyższą cenę – życie – za wolność Ojczyzny” – mówi wiceprezes PiS poseł Beata Szydło.

– Chcemy, żeby polski Sejm uhonorował w ten sposób Grzegorza Przemyka. Chcemy przypomnieć Polakom o tym, co się stało; o tym młodym chłopaku, który oddał życie za to, żeby Polska była wolna. Chcemy również, żeby ta sprawa była wreszcie wyjaśniona. Nie można pozostawić bez odpowiedzi pytań dotyczących śmierci Grzegorza Przemyka – powiedziała poseł Beata Szydło.

W 2012 roku śledztwo z powodu przedawnienia umorzono. Ojciec Grzegorza walczy w sądzie o jego wznowienie – przypomina poseł Beata Szydło.

– Moim zdaniem jest to rzecz, która w tej chwili powinna być takim sumieniem państwa polskiego. Mam nadzieję, że państwo polskie stanie jednak na wysokości zadania i ten proces zostanie wznowiony; że ta śmierć zostanie wyjaśniona i że ci, którzy za nią odpowiadają – zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – dodała poseł.

W sierpniu 2007 r. śp. prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Przemyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Wypowiedź poseł Beaty Szydło

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj