fot. flickr.com

Podlaskie: Blisko 30 mln zł unijnego dofinansowania na ochronę przyrody

Ścieżki edukacyjne, tablice informacyjne, punkty widokowe czy akcje promujące ochronę przyrody na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych – będą realizowane w kilku gminach w Podlaskiem dzięki unijnemu dofinansowanie. W sumie na projekty przyznano blisko 30 mln zł.

O wsparciu projektów sześciu gmin: Supraśla, Siemiatycz, Mielnika, Drohiczyna, Rajgrodu i Michałowa zdecydował we wtorek zarząd województwa podlaskiego. Unijne dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wstępnie – jak informuje na swojej stronie internetowej Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – budżet konkursu na ochronę zasobów bio- i georóżnorodności oraz krajobrazu miał wynieść 25 mln zł, ale zdecydowano się go zwiększyć do blisko 30 mln zł.

Dzięki wsparciu gmina Siemiatycze utworzy ścieżkę edukacyjno-przyrodniczej na obszarze chronionego krajobrazu „Dolina Bugu” oraz Natura 2000 z terenu gminy. W ramach projektu, którego wartość wynosi 1,6 mln zł, a unijna dotacja – 1,1 mln zł, powstaną m.in. ścieżki do ruchu pieszego i rowerowego, nowy parking, wyremontowane zostaną obiekty przy ścieżce, w tym toalety i pomieszczenie do promowania bioróżnorodności.

W gminie Drohiczyn, także na obszarze chronionym krajobrazu „Dolina Bugu” oraz Natura 2000, powstanie ścieżka dydaktyczna pieszo-ratunkowa. Założono również odtworzenie i ochronę cennych gatunków siedlisk oraz zagrożonych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Wartość tej inwestycji to blisko 11 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 9 mln zł.

Na powstanie ścieżek stawia też gmina Rajgród i Supraśl. W Rajgrodzie, który będzie realizował projekt wart 9,2 mln zł, z unijnym dofinansowaniem w wysokości 7,6 mln zł, powstanie ścieżka wzdłuż nabrzeża jeziora Rajgrodzkiego. Przewidziano, m.in. budowę ścieżki dydaktycznej, pomostów drewnianych, schodów z rampą, wieży widokowej i placu pod sprzęt pływający. Będzie także nowe oświetlenie, monitoring i wyposażenie dydaktyczne jak tablice i lunety.

Natomiast gmina Supraśl chce wytyczyć nową trasę w ramach Supraskiego Szlaku Bioróżnorodności. Projekt zakłada powstanie obiektów małej architektury i tablic informacyjnych. Projekt wart jest 4,5 mln zł, a dofinansowanie wynosi 3,4 mln zł.

Gmina Mielnik oprócz budowy ścieżki edukacyjno-poznawczej i platform widokowych, chce też postawić na ochronę bioróżnorodności przyrodniczej w okolicach Góry Rowskiej. Na tych obszarach – jak informuje gmina – występują jedne z nielicznych siedlisk muraw kserotermicznych w Polsce, czyli roślinności charakterystycznej dla klimatu zwrotnikowego. Projekt jest wart prawie 2 mln zł, a dofinansowanie wynosi 1,7 mln zł.

Inwestycję polegającą na modernizacji i doposażeniu ośrodka edukacji ekologicznej mieszczącego się na terenie zalewu Siemianówka, chce przeprowadzić gmina Michałowo. W ramach projektu wartego 9,5 mln zł kupiona zostanie jednostka pływająca, solarna wraz lornetkami, która umożliwi wycieczki. W ośrodku pojawią się też multimedia Unijna dotacja to prawie 7 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl