fot. twitter.com

CBA zatrzymało dwie osoby podejrzane o wyłudzenie 1 mln zł unijnego dofinasowania z ARiMR

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie ponad 1 mln zł dofinansowania unijnego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„To dwie osoby – prezes i członek zarządu – nieistniejącej już Beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw, których zatrzymali funkcjonariusze z krakowskiej delegatury CBA” – powiedział w piątek naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski.

Dodał, że zostali oni zatrzymani w śledztwie dotyczącym uzyskania od małopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środków przeznaczonych na pomoc finansową poprzez przedstawienie nierzetelnych dokumentów finansowych w latach 2010-13.

Według śledczych obaj, działając w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczali nieprawdę w dokumentach przedkładanych w ARiMR.

„W wyniku tych działań uzyskali ponad 1 mln zł nienależnego dofinansowania na utworzenie grupy i prowadzenie działalności administracyjnej” – wskazał Temistokles Brodowski.

Oprócz tego mieli usiłować wyłudzić od jednej z firm ubezpieczeniowych odszkodowanie przekraczające 1,5 mln zł na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów.

Śledczy wskazali też, że w firmie nieprawidłowo sporządzanie deklaracje podatkowe oraz wystawiali nieprawdziwe faktury VAT, czym wprowadzali w błąd organy skarbowe.

Temistokles Brodowski powiedział, że zatrzymani przez agentów CBA trafili do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Postawiono im tam zarzuty, a prokurator nie wniósł o areszt i zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

PAP

drukuj