fot. podlaskie.kas.gov.pl

Podlaska KAS stworzyła listę 13 najciekawszych akcji z 2020 roku

Udaremnione przemyty papierosów, likwidacja handlu nielegalnymi towarami, np. podrabianymi zabawkami, akcje przeciwko oszustom podatkowym – wymieniła podlaska KAS na liście 13 najciekawszych i najbardziej spektakularnych akcji przeprowadzonych w 2020 roku.

Służba celno-skarbowa przypomina, że do jej głównych zadań należy walka z oszustwami podatkowymi i podrabianiem towarów, likwidacja bimbrowni, nielegalnych fabryk oraz magazynów wyrobów tytoniowych, a także udaremnianie przemytu papierosów. W województwie podlaskim charakterystyczną cechą przestępczości granicznej jest właśnie przemyt papierosów; jest tam wewnętrzna granica UE, jaką jest granica z Litwą, oraz zewnętrzna granica unijna – czyli z Białorusią.

Wśród najciekawszych ubiegłorocznych akcji podlaska KAS wymieniła likwidację w styczniu bimbrowni w podbiałostockiej gminie Dobrzyniewo Duże. Zabezpieczono tam prawie 500 litrów gotowego już alkoholu, 4,7 tys. litrów zacieru, aparaturę i półprodukty.

Nietypowy przemyt zatrzymali w kwietniu funkcjonariusze z przejścia z Białorusią w Kuźnicy. W bagażu 50-letniego Białorusina znaleźli wysuszone gruczoły skórne bobra europejskiego. Mężczyzna wyjaśnił, że organy wewnętrzne tego chronionego ssaka miały być prezentem jako lekarstwo.

Ponad 12,3 mln zł był wart przemyt papierosów udaremniony przez KAS i Straż Graniczną w kwietniu, na sąsiednim przejściu z Białorusią – w Bobrownikach. W tirze było w sumie 875 tys. paczek nielegalnych papierosów; to jedna z największych w historii udaremnionych prób przemytu papierosów na podlaskich przejściach granicznych. Największym okazał się przemyt udaremniony przez te służby w grudniu. Podczas działań w województwie mazowieckim w dwóch ciężarówkach zabezpieczono bowiem 1,3 mln paczek papierosów z przemytu, wartych łącznie 18 mln zł.

3,3 tys. sztuk podrobionych zabawek skonfiskowali funkcjonariusze podlaskiej KAS w czerwcu, podczas kontroli jednej z hurtowni w powiecie ostrowskim (Mazowieckie). Wartość rynkowa zatrzymanych lalek, pluszaków, klocków, galanterii dziecięcej oraz figurek z postaciami z popularnych kreskówek, została oszacowana na ok. 200 tys. zł.

Podlaskiej KAS udało się też rozbić kilka grup przestępczych zajmujących się oszustwami podatkowymi. W sierpniu zatrzymanych zostało dziesięć osób podejrzanych o fałszowanie dokumentacji handlowej i faktur VAT, dotyczących towarów sprowadzanych z Azji. Straty Skarbu Państwa na zaniżonych zobowiązaniach podatkowych zostały oszacowane na co najmniej 150 mln zł. Jedna z podobnych spraw dotyczyła spółki z branży paliwowej, zarejestrowanej na Cyprze. Firma m.in. wystawiała faktury na rzecz tzw. znikających podatników, narażając Skarb Państwa na stratę ponad 230 mln zł.

We wrześniu podlaska i łódzka KAS zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów (pod Warszawą), magazyn i krajalnię tytoniu. Zabezpieczono ponad 16 ton krajanki i suszu tytoniowego, 220 tys. nielegalnych papierosów oraz maszyny służące do ich produkcji. Gdyby przejęte towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ok. 15,5 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl