Weszła w życie uchwała o odstrzale 500 dzików na Podlasiu

W poniedziałek weszła w życie uchwała sejmiku województwa podlaskiego w sprawie ograniczenia populacji dzików tam, gdzie w regionie mają miejsce przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF). Urząd marszałkowski w Białymstoku przewiduje zawarcie ok. 20 umów na odstrzał 500 dzików.

Chodzi też o ograniczenie populacji tych zwierząt w związku z tym, że wyrządzają one znaczne szkody w uprawach. Po wykryciu przed rokiem pierwszych przypadków ASF w regionie odstrzał dzików był czasowo wstrzymany, więc ich populacja znacznie wzrosła.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, to sejmik województwa może podjąć decyzję o odstrzale, gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym także gospodarki łowieckiej. W ustawie jest mowa o „działaniach mających na celu ograniczenie populacji”.

Uchwała, która właśnie weszła w życie, zakłada odstrzał – do końca czerwca – w sumie pół tysiąca dzików w części powiatów: sokólskiego i białostockiego, na terenach znajdujących się w tzw. czerwonej strefie wyznaczonej w związku z występowaniem ASF w regionie.

200 tys. zł na odstrzał dzików będzie pochodziło z budżetu województwa. Zaplanowany odstrzał ma nie naruszać rocznych planów łowieckich. Uprawnieni są do takiego odstrzału dzierżawcy obwodów łowieckich zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim i zarządcy obwodów łowieckich.

Urząd Marszałkowski szacuje, że zawartych umów na odstrzał będzie ok. 20. Nie wyklucza to możliwości podpisania kolejnych w sytuacji, gdyby po wiosennych zasiewach dziki pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej nie stwierdzono ich obecności.

Podlaskie to jedyny region w Polsce, gdzie dotychczas odnotowano przypadki wirusa ASF u dzików (40) i pierwsze jego ogniska u świń (3).

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca marca przyjmuje wnioski od podlaskich rolników o rekompensaty z powodu strat spowodowanych przez dziki. Rząd na tę pomoc przeznaczył 6,1 mln zł.

O przyznanie pomocy mogą starać się rolnicy, których gospodarstwa są położone na obszarach ochronnych lub obszarach objętych ograniczeniami, wyznaczonych w związku z występowaniem u dzików na tym terenie ASF. Wnioski mogą składać jednak jedynie ci rolnicy, których straty w uprawach w 2014 r. oceniły specjalne komisje.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl