fot. WOT/Facebook

Podkarpackie: Żołnierze WOT będą ćwiczyli ze strażakami

W najbliższą niedzielę żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej będą wspólnie ćwiczyli ze strażakami z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu – poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura.

W ćwiczeniach, które odbędą się na terenie Przemyśla, udział wezmą żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia.

Jak zaznaczył Sura, szkolenie będzie obejmował działanie żołnierzy z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe.

„Zajęcia prowadzone będą w dwóch blokach szkoleniowych. Jedna grupa żołnierzy odbędzie zajęcia na obiektach przemyskiej Komendy Miejskiej PSP. Tam szkolić się będą m.in. z profilaktyki przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy, w tym obsługi defibrylatora” – dodał.

Natomiast druga grupa odbędzie ćwiczenia praktyczne z ratownictwa wodnego na stawikach przy ulicy Sanockiej.

Rzecznik podkreślił, że szkolenie prowadzone będzie przez płetwonurków PSP.

„Nauczą oni żołnierzy m.in. jak podejmować poszkodowanego ze zbiornika wodnego, jak pomóc osobie znajdującej się pod lodem oraz jak udzielać pierwszej pomocy” – wyjaśnił Sura.

Na zakończenie szkolenia dla jego uczestników zaplanowano zapoznanie z zasadami funkcjonowania Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Przemyślu.

Budowa WOT jako piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. W pierwszym etapie sformowane zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolonych zostało już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W podkarpackiej brygadzie służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach.

PAP/RIRM

drukuj