Podkarpackie: Terytorialni zaopiekowali się grobami żołnierzy Armii Krajowej

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu w środę wraz z uczniami klas mundurowych oraz swoimi rodzinami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach i pomnikach żołnierzy AK oraz podziemia niepodległościowego.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura, Wojska Obrony Terytorialnej w swojej idei mają głęboko zakorzenione tradycje Armii Krajowej.

„WOT przejęły tradycje Komendy Głównej AK. Sformalizowaniem współpracy pomiędzy Światowym Związkiem Żołnierzy AK a Dowództwem WOT było podpisanie porozumienia, którego treść mówi o wzajemnym wspieraniu się” – przypomniał.

Por. Witold Sura podkreślił, że głównym celem terytorialsów jest m.in. objęcie bezpośrednią pomocą weteranów i żołnierzy AK. Opieką żołnierze WOT objęli również groby poległych w walce i zmarłych po wojnie żołnierzy Armii Krajowej.

„Żołnierze WOT z Podkarpacia w środę w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu, czyli w miejscach stacjonowania batalionów naszej brygady, wraz z uczniami klas mundurowych oraz swoimi rodzinami wspólnie zaopiekowali się grobami i pomnikami żołnierzy AK oraz podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r. Na zakończenie wspólnie złożyli kwiaty i zapalili znicze na tych grobach” – powiedział rzecznik.

Por. Witold Sura zaznaczył, że żołnierze w ten sposób oddają hołd tym, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.

„Zapewniamy, że nie jest to jednorazowa inicjatywa. Opieka nad grobami zmarłych żołnierzy na stałe wpisze się w nasze działania. To nie tylko patriotyczny obowiązek, ale przede wszystkim chęć okazania szacunku. Chcemy, aby pamięć o zmarłych bohaterach pozostała w umysłach Polaków” – dodał.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania WOT. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Brygada liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl