Warszawa: uroczystości w przeddzień pochówku „Łupaszki”

Trwają uroczystości pogrzebowe podpułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, legendarnego przywódcy Armii Krajowej.  Trumna z jego doczesnymi szczątkami została wystawiona w bazylice św. Krzyża w Warszawie.

Przy trumnie warty honorowe pełnią żołnierze oraz harcerze. Istnieje także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej. O godz. 12. w bazylice rozpoczęła się Msza św. w intencji polskiego bohatera.

Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, powiedział, że uroczystości pomogą odbudować tożsamość narodową Polaków. Jak podkreślił, komuniści przez lata próbowali niszczyć naszą pamięć historyczną mordując bohaterów takich jak „Łupaszka”.

– „Łupaszka” jest symbolem „Żołnierzy Wyklętych”, jednym z najbardziej sprawnych, skutecznych dowódców – co do tego nie ma wątpliwości. Komuniści, można powiedzieć, bali się go jak ognia. Był postrachem, dlatego tak intensywnie go tropili i skazali na 18-krotną karę śmierci. Warto wysłuchać tego nagrania, które było emitowane przez ówczesne radio. On przed sądem nie prosił o łaskę. Był do końca dumnym dowódcą (…), do końca był polskim oficerem, polskim żołnierzem – zaznaczył Wojciech Łuczak.

Główne uroczystości pogrzebowe podpułkownika Zygmunta Szendzielarza odbędą się w Warszawie jutro. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i zostanie przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Podpułkownik „Łupaszka” był jednym z najsłynniejszych „Żołnierzy Niezłomnych”. Po sfingowanym procesie został bestialsko zamordowany przez UB. Jego ciało nigdy nie miało zostać odnalezione. Szczątki ppłk Szendzielarza badacze IPN odkryli w 2013 roku w tzw. Kwaterze Ł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl