fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Materiały ikonograficzne wykorzystujące symbolikę Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego zasiliły zbiory Archiwum Akt Nowych

Materiały ikonograficzne, które wykorzystują symbolikę Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego – m.in. takie dokumenty zasiliły zbiory Archiwum Akt Nowych. Data przekazania dokumentacji, czyli 1 sierpnia w rocznicę wybuchu zrywu z 1944 r., nie była więc przypadkowa. Przekazanie materiałów odbyło się w sobotę podczas uroczystości w Warszawie.

Na dokumenty z archiwum Solidarności Walczącej złożyły się te zgromadzone przez działaczy i współpracowników tej organizacji, w tym Janusza Gajewskiego, Jacka Sarneckiego i Zbigniewa Rutkowskiego.

O wartości i symbolice pozyskanych zbiorów mówił w TV Trwam wicedyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak. [czytaj więcej]

– W samej dokumentacji przekazanej ze wspaniałych, olbrzymich zbiorów Janusza Gajewskiego, Zbigniewa Rutkowskiego, pana Jacka Sarneckiego wyziera ta polska historia, wyziera historia okresu II wojny światowej. W tych dokumentach są materiały ikonograficzne, które wykorzystują symbolikę Armii Krajowej, symbolikę Powstania Warszawskiego. Warto podkreślić, że szczególnie pan Janusz Gajewski przekazał swój olbrzymi zbiór zbierany przez kilkadziesiąt lat non-profit do zbiorów państwowych. To pokazuje, że to pokolenie kieruje się kierunkami narodowymi, patriotycznymi, a nie innymi – podkreślił Mariusz Olczak.      

W uroczystości wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, syn założyciela tej organizacji – Kornela Morawieckiego.

„Akta Solidarności Walczącej to świadectwo walki o wolną, suwerenną, niepodległą i solidarną Rzeczpospolitą” – zaznaczył szef rządu.

Dzięki zbiorom Solidarności Walczącej, Archiwum Akt Nowych ma obecnie największą kolekcję dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego.

https://twitter.com/PremierRP/status/1289562749274427393

radiomaryja.pl

drukuj