By mamik / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22428817

Warszawa: Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej Nordwache przez żołnierzy AK

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej Nordwache przez żołnierzy Armii Krajowej. O godz. 17.00 odbędzie się Apel Pamięci oraz zostaną złożone kwiaty przed tablicą pamięci przy ul. Żelaznej. Następnie zaplanowano inscenizację historyczną z udziałem rekonstruktorów i ciężkiego sprzętu pancernego.

W uroczystościach ma uczestniczyć minister Jan Józef Kasprzyk. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na antenie TV Trwam podkreślił, że dla powstańców szczególnie ważne jest to, aby o ich walce pamiętało młode pokolenie.

To jest ciekawe i niezwykle ważne. Kiedy rozmawiamy z powstańcami, to dla nich jest niezwykle budujące, że ta ich walka, która w sensie militarnym zakończyła się klęską, przyniosła po latach sukces. Że te ideały, za które walczyli, za które ginęli, za które przelewali rany chcą być żywe w młodym pokoleniu. Że te ideały, a przede wszystkim poczucie solidarności i ogromnego poświęcenia dla spraw niepodległości odżywają w młodym pokoleniu. Oni się z tego naprawdę w sposób niezwykły cieszą, że ich trud nie poszedł na marne a te idee są cały czas żywe – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Szturm na posterunek Nordwache przepuściły 3. dnia Powstania Warszawskiego oddziały batalionu „Chrobry I” pod dowództwem kpt. Gustawa Billewicza „Sosny”. Po zajęciu budynku powstańcy uwolnili zakładników przetrzymywanych w podziemiach. Do niewoli trafiło ponad 40 żandarmów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl