Podkarpackie: Radni sejmiku poparli działania przeciw aborcji

Radni sejmiku województwa podkarpackiego przez aklamację przyjęli dziś uchwałę wyrażającą poparcie dla „działań i inicjatyw służących ochronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Na nadzwyczajnej sesji projekt uchwały przedstawił radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kotula.

„Jako radni województwa chcemy wyrazić poparcie dla Inicjatywy Ustawodawczej >>Zatrzymaj aborcję<< i przygotowanego przez komitet projektu ustawy o zmianie ustawy ze stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” – zapisano w uchwale.

Radni podkreślili, że osoby chore i niepełnosprawne mają „takie samo prawo do życia jak i osoby zdrowe”.

Uchwała zostanie przesłana m.in. do Sejmu, Senatu oraz Prezydenta RP.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Zbiórkę podpisów pod projektem ograniczającym dopuszczalność aborcji prowadzi Fundacja Życie i Rodzina „Zatrzymaj Aborcję”, która chce wprowadzenia zakazu aborcji ze względu na wady płodu.

W trakcie nadzwyczajnej sesji radni przyznali również odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” księdzu arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu – metropolicie lwowskiemu.

Na sesji wręczono także odznakę „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” Markowi Strączkowi, który od lat jest dowódcą południowo-wschodniego okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Podkarpaccy radni przyjęli również uchwałę z okazji nadchodzącej 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W stanowisku tym można przeczytać m.in., że radni wyrażają wdzięczność „autorom tamtego dziejowego sukcesu oraz doceniają znaczenie wielkiego jubileuszu Niepodległej dla współczesnych mieszkańców naszego regionu i Polaków na wszystkich kontynentach”.

W 33-osobowym sejmiku podkarpackim 19 radnych należy do klubu Prawa i Sprawiedliwości, 8 do klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, 4 do klubu Platformy Obywatelskiej i 2 radnych jest niezależnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl