fot. CSWOT

Podkarpackie: niemal 200 nowych ochotników wstąpiło do brygady WOT

Blisko 200 ochotników dołączyło w tym roku naborze do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług. Podkarpacka brygada liczy już ok. 3,5 tys. terytorialsów i jest jedną z największych w kraju.

Jak poinformowała we wtorek rzecznik podkarpackiej brygady, ppor. Magdalena Mac, nowi ochotnicy zasilą bataliony, które rozlokowane są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo w Tarnobrzegu) i Sanoku.

„Wśród ochotników, którzy zdecydowali się dołączyć do nas są uczniowie, nauczyciele, księgowi, kierowcy i mechanicy. Nowi ochotnicy powtarzają, że zachętą do wstąpienia w szeregi WOT jest przede wszystkim korzystna formuła szkoleń” – dodała.

Służba wojskowa w WOT umożliwia połączenie z dotychczasową pracą zawodową. Szkolenia bowiem odbywają się przede wszystkim w weekendy.

Jak podała ppor. Mac, zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne musieli dopełnić niezbędnych formalności, m.in. wypełnić dokumenty, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. Każdy otrzymał również mundur i wojskowe buty, beret i niezbędne wyposażenie.

„Przez następne dni przyszli terytorialsi będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z naszej brygady. Poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej” – podkreśliła.

Wśród nowych ochotników są również rezerwiści, którzy rozpoczęli służbę w ramach Aktywnej Rezerwy. Jak wyjaśniła rzecznik, do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć ojczyźnie.

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, czyli tzw. pętla taktyczna. Szkolenie zakończy przysięga wojskowa, która zaplanowana została na 10 grudnia 2023 r. w Tarnobrzegu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl