fot. pixabay.com

Pod Kijowem wykryto komórkę Państwa Islamskiego

W obwodzie kijowskim na Ukrainie wykryto komórkę dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), którą kierował bojownik poszukiwany przez jeden z krajów Europy Wschodniej za udział w walkach w Syrii – poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Jak czytamy w komunikacie SBU, lider komórki przybył na Ukrainę w 2019 roku, posługując się fałszywymi dokumentami. Po przyjeździe zebrał grupę obcokrajowców o podobnych poglądach – dodano.

SBU ustaliła, że ośrodek IS podrabiał paszporty Ukrainy i Rosji i zajmował się legalizowaniem na terytorium Ukrainy pobytu osób z krajów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Śledczy twierdzą, że część z nich jest czynnymi bojownikami IS.

„Według planu liderów międzynarodowej organizacji terrorystycznej mieli oni +przeczekać+ na Ukrainie po popełnionych przestępstwach” – napisała SBU.

Członkowie komórki również dystrybuowali materiały ekstremistyczne wśród potencjalnych zwolenników.

W ramach śledztwa z artykułu dotyczącego utworzenia organizacji terrorystycznej SBU przeprowadziła dziewięć przeszukań. Znaleziono m.in. wybuchową substancję zawierającą trotyl, granat, notatki z informacjami dotyczącymi przelewów finansowych do Syrii. U osób objętych dochodzeniem wykryto symbolikę IS, materiały religijno-ekstremistyczne, a także udokumentowano ich rozmowy z innymi bojownikami IS za granicą dotyczące powrotu do Syrii, by brać udział w walkach – dodano.

PAP

drukuj