fot. Urząd Morski w Gdyni

Poczta Polska wyemitowała znaczek „Przekop Mierzei Wiślanej”

Poczta Polska wyemitowała znaczki pocztowe przedstawiające przekop przez Mierzeję Wiślaną widziany z lotu ptaka. Do urzędów pocztowych trafi ich w sumie 5 mln sztuk. Wartość znaczka „Przekop Mierzei Wiślanej” to 60 groszy.

Znaczek o nazwie „Przekop Mierzei Wiślanej” zaprezentowano w środę w Urzędzie Pocztowym Elbląg 1. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Poczty Polskiej, Krzysztof Falkowski oraz wiceprezes Wiesław Włodek, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Elbląga, Leonard Krasulski i podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Andrzej Śliwka.

Na znaczku znajduje się fotografia przedstawiająca przekop przez Mierzeję Wiślaną z lotu ptaka, a na kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC) – schemat kanału żeglugowego i koniecznej infrastruktury.

„Poczta Polska upamiętnia na znaczkach pocztowych nie tylko ważne rocznice i postacie. Nasze wydawnictwa filatelistyczne stanowią także świadectwa przełomowych i ważnych wydarzeń, których jesteśmy świadkami. Otwarcie nowej drogi wodnej, kanału łączącego ziemię elbląską z morzem bez wątpienia zasługuje na upamiętnienie na znaczku pocztowym” – przekazał prezes Poczty Polskiej, Krzysztof Falkowski, cytowany w informacji.

Znaczek ma format 31,25 x 25,5 mm, jego wartość to 60 groszy. W sumie wydrukowano 5 mln tego typu znaczków.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną otwarto w minioną sobotę. Kanał łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W niedzielę przez nową drogę wodną przeprawiło się 95 jednostek.

Poczta Polska zaznaczyła, że znaczek „Przekop Mierzei Wiślanej” nie jest jedynym wydawnictwem spółki, na którym zaprezentowano polskie drogi wodne, które – jak wskazano – kilka lat temu zostały zaprezentowane na serii kartek pocztowych.

„Motywy morskie i marynistyczne są zaś częstym tematem znaczków pocztowych. Przed kilkoma dniami Poczta Polska uczciła jubileusz latarni Rozewie, wprowadzając do obiegu walor filatelistyczny emisji >>200 lat latarni morskiej Rozewie<<„ – napisano w informacji prasowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl