P. Sypniewski: chcemy, by Poczta Polska była kluczowym partnerem w dziele cyfryzacji

Chcemy, aby Poczta Polska była głównym partnerem państwa w dziele cyfryzacji, która jest nieunikniona – powiedział prezes zarządu poczty Przemysław Sypniewski.

Służyć temu ma porozumienie o strategicznej współpracy w obszarze cyfryzacji podpisane przez Pocztę z resortami cyfryzacji oraz infrastruktury i budownictwa.

Korzyści,  jakie mają płynąć z realizacji umowy to przede wszystkim możliwość szybszego załatwienia spraw urzędowych.

System ma działać za pomocą istniejącej już platformy cyfrowej Envelo. Dzięki niej można wysyłać, m.in. elektroniczne kartki i listy, które następnie Poczta dostarcza w tradycyjnej formie.

Prezes spółki Przemysław Sypniewski mówi, że współpraca z resortami pozwoli na znaczący rozwój Poczty w różnych dziedzinach. Jak dodaje, cyfryzacja to wymóg, który Polska mówi wypełnić.

– Jako Poczta Polska musimy być przygotowani na to, aby w momencie kiedy wejdą w życie przepisy wynikające  z naszej przynależności do Unii Europejskiej, a one nakładają pewien obowiązek cyfryzacji w wymianie korespondencji, abyśmy mogli taką usługę świadczyć. Ma mieć charakter nie tylko komercyjny, ale, w odróżnieniu, co było widać na przykładzie różnych zdarzeń na rynku szeroko pojętych usług pocztowych, że te usługi  w przyszłości będą mogły cieszyć się dużym zainteresowaniem ze strony podmiotów stricte komercyjnych – zaznacza Przemysław Sypniewski.

Efekty współpracy Poczty Polskiej z resortami mają być widoczne pod koniec przyszłego roku. Jak podkreślają obie strony, jednym z gwarantów realizacji projektu jest fakt, że Poczta w całości należy do Skarbu Państwa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj