Nowy jedwabny szlak szansą dla Poczty Polskiej

Jeden pas, jedna droga – Polska na nowym jedwabnym szlaku stała się najważniejszym połączeniem logistycznym, a w przyszłości ma szansę stać się centralnym punktem pocztowym w Europie. To ogromna szansa dla Poczty Polskiej.

Dzięki temu nie będziemy już oczekiwać na paczki z Chin trzy miesiące, a znacznie krócej. Przesyłkę ma przyspieszyć zawarte w kwietniu porozumienie między Pocztą Polską a pocztą chińską.

– Już dzisiaj mamy podpisaną umowę z Chinami i ten strumień już do nas płynie, bardziej leci, bo większa część E-Commerce’u przylatuje samolotem, ale również już rozładowujemy kontenery z Azji, głównie z Chin – powiedział członek zarządu Poczty Polskiej, Paweł Skoworotko.

Celem spółki jest koordynacja wymiany handlowej między Azją a Europą i stworzenie hubu logistycznego dla m.in. międzynarodowego E-Commerce, czyli handlu elektronicznego.

Kolejowa usługa przewozowa pomiędzy chińską prowincją Syczuan a polską Łodzią wygląda tak, że każdy pociąg składa się z 41 wagonów załadowanych kontenerami. Trasa przebiega przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, a transport do terminalu kolejowego w Łodzi trwa 14 dni. To trzykrotnie szybciej niż dostarczenie kontenerów z Chin do Europy drogą morską.

– Firma się rozwija, coraz więcej transakcji nadchodzi, więc prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości pojawi się potrzeba zbudowania terminalu – powiedział Filip Grzelak, właściciel firmy.

W grudniu 2012 r. pociąg towarowy Chengdu-Łódź odbył pierwszą podróż. W 2013 r. przybyło tylko 10 pociągów. Liczba ta w 2018 r. ma wzrosnąć do 500. Chińskie pociągi towarowe nie tylko dają szansę na rozwój Polski, ale także przyciągają do nas wielu inwestorów z Chin.

– Mieszkam w Polsce i pracuję w firmie logistycznej. W ubiegłym roku nasza firma założyła oddział w Polsce. Miałam szczęście być pierwszym zagranicznym pracownikiem. Pociągi towarowe między Chinami a Europą sprawiły, że nasza firma kwitnie, dlatego musimy zatrudniać więcej osób – mówiła pracownik firmy logistycznej Bai Xue.

Chińczykom wciąż zależy na rozszerzaniu wymiany towarowej z państwami europejskimi, a współpraca z Polską znacząco to ułatwia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj