fot. twitter.com/PocztaPolska

Poczta Polska wprowadza nowe znaczki – z bocianem i czaplą

Bocian biały i czarny, czapla biała oraz siwa – takie ptaki zdobią znaczki pocztowe wprowadzone do obiegu przez Pocztę Polską. Spółka poinformowała, że to kolejna emisja znaczków pt. „Polskie ptaki”.

Marzanna Dąbrowska, autorka projektów, na znaczkach przedstawiła dwa bociany białe Ciconia ciconia stojące na gnieździe, bociana czarnego Ciconia nigra z rozpostartymi skrzydłami, wzbijającą się do lotu czaplę białą Ardea alba oraz czaplę siwą Aredea cinerea podczas lotu. Poczta Polska wydała też specjalne koperty – z czaplą białą oraz bocianem czarnym w swoim naturalnym środowisku.

„Wypełniając swoją edukacyjna rolę, Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczki upamiętniające nie tylko postaci i wydarzenia ważne dla naszej Ojczyzny, ale także pokazuje tematy z dziedziny techniki, kultury, nauki i przyrody. Przykładem tych ostatnich jest najnowsza emisja +Polskie ptaki+ z 4 znaczkami z przywieszkami” – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Jak dodał, pokazane na znaczkach ptaki „są dowodem na różnorodność, koloryt oraz bogactwo naszej rodzimej fauny i flory”.

W komunikacie przekazano, że na koniec ubiegłego roku Polskie Towarzystwo Zoologiczne stwierdziło w Polsce 462 gatunki ptaków. 236 z nich to gatunki lęgowe, a pozostałe to ptaki zimujące, sporadycznie zalatujące lub migrujące przez teren Polski.

„Najcięższym ptakiem latającym w naszym kraju jest łabędź niemy. Największą rozpiętością skrzydeł szczyci się bielik […]. Zaś najwyższym polskim ptakiem nie jest wcale bocian, ale żuraw, który sięga 140 cm wysokości” – czytamy.

Poczta Polska w przeszłości wydawała już znaczki z podobiznami ptaków. Pierwsze dwa wydania emisji „Polskie ptaki” objęły znaczki w formie bloków, przedstawiające zimorodka zwyczajnego (Alcedo atthis) w 2013 r. oraz żołnę zwyczajną (Merops apiaster) rok później. Natomiast w 2015 i 2017 roku do obiegu trafiły znaczki przedstawiające osiem gatunków rodzimych sów – puchacza, płomykówkę, puszczyka mszarnego i włochatkę (2015) oraz śnieżną, pójdźkę, jarzębatą, i uszatkę (2017).

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl