fot. flickr.com

Pochmurny początek lutego

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i środkowa znajdzie się w zasięgu niżów z ośrodkami nad Atlantykiem i Czechami. Pozostała część kontynentu będzie pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Czarnym.

Polska będzie na skraju wyżu znad Morza Czarnego, tylko na zachodzie i południu zaznaczy się wpływ niżu znad Czech i związanego z nim frontu okluzji. Napływać będzie dość ciepłe powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1012 hPa i będzie spadać.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami zwłaszcza na północy i w centrum kraju oraz w rejonach podgórskich. Na południowym zachodzie miejscami słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a miejscami słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od około -1 st. na północnym wschodzie do około 3 st. na południu. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. W Karpatach miejscami wiatr umiarkowany lub dość silny, porywisty, wysoko w górach w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza w zachodniej i północnej Polsce. W centrum oraz na południu kraju słabe opady śniegu i możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Lokalnie na zachodzie mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -5 st. do -1 st, mroźniej jedynie w kotlinach i dolinach sudeckich, tam możliwy spadek temperatury lokalnie do -8 st. Wiatr przeważnie słaby, nad morzem okresami umiarkowany, południowo-wschodni. W Karpatach miejscami wiatr umiarkowany lub dość silny, porywisty, wysoko w górach w porywach do 80 km/h, z kierunków południowych.

PAP/RIRM

drukuj