fot. pixabay.com

„Po pierwsze Rodzina!” – rusza druga edycja programu

Wspieranie małżeństwa jako najlepszego środowiska dla dzieci, przygotowanie młodych par do radzenia sobie z wyzwaniami życia rodzinnego oraz tworzenie otoczenia przyjaznego rodzinom to główne cele konkursu „Po pierwsze Rodzina!” skierowanego do organizacji pozarządowych. Dziś rusza druga edycja programu.

W ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!” dofinansowane zostaną najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe na rzecz rodzin. Autorem konkursu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– Długofalowa systematyczna polityka prorodzinna jest na sztandarach właśnie naszego rządu. Od pięciu lat staramy się, aby przede wszystkim rodzina była w centrum uwagi – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

„Po pierwsze Rodzina!” to druga już edycja konkursu organizowanego przez resort rodziny.

– Program „Po Pierwsze Rodzina!” w zeszłym roku obejmowała pierwsze projekty. Pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem, spłynęło do nas prawie 350 różnych ofert, pomysłów, projektów z różnych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz rodzin. Wybraliśmy 37 najlepszych pomysłów, które zostały zrealizowane – poinformowała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W ramach konkursu organizacje mogą uzyskać łącznie do 8,4 mln zł na realizację projektów tworzących przyjazne otoczenie dla rodziny. Wcześniej ministerstwo rodziny ogłosiło podobny konkurs dla gmin.  Konkursu „Samorząd Pro Familia” kierowany jest do gmin, które realizują lokalną politykę prorodzinną np.: finansują z własnego budżetu tzw. becikowe bądź stosują ulgi w opłatach za odbiór odpadów komunalnych dla rodzin z dziećmi oraz wspierają rozwój mieszkalnictwa dla rodzin.

Aby pokazać te dobre praktyki samorządów, które realizują na swoim terenie, aby samorządy chciały się podzielić swoją dobrą praktyką, żebyśmy przede wszystkim mogli budować i rozszerzać dobre działania dla rodzin. One są niezwykle potrzebne – wyjaśniła Marlena Maląg.

Potrzebne, bo rodzina jest jedną z najwyższych wartości – podkreśliła przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska.

– 80 proc. Polaków stawia wartości rodzinne jako najwyższe wartości, które są dla nich najistotniejsze. 88 proc. Polaków z kolei mówi, że chciałoby mieć rodzinę, że chciałoby żyć w rodzinie z dwójką czy trójką dzieci – dodała.

Rząd wspiera także rodziny poprzez konkretne programy. To m.in. Rodzina 500+, Dobry Start, Maluch Plus, czy też świadczenie Mama 4+. Dodatkowo w tym roku w ramach realizacji programu wsparcia dla rodzin „ Za Życiem” ministerstwo rodziny chce przeznaczyć 3 mln na rozwój sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

TV Trwam News

drukuj