PO apeluje do premier B. Szydło

Europosłowie PO zaapelowali do premier Beaty Szydło o jednoznaczną deklarację, że rząd będzie respektował zalecenia Komisji Weneckiej. Ich zdaniem działania PiS-u osłabiły pozycję Polski w UE, a polski rząd – według Platformy – może stać się nieświadomym sojusznikiem Rosji w osłabianiu wspólnoty europejskiej.

Politycy PO nie wykluczyli, że będą pracować nad przygotowaniem projektu rezolucji o Polsce, którą miałby przyjąć Parlament Europejski.

Poseł Krystyna Pawłowicz z sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej mówi, że europosłowie Platformy – poprzez swój apel – wzywają szefową rządu do złamania konstytucji.

Przyjrzałam się projektowi opinii, który sporządziła Komisja Wenecka. Okazuje się, że ta komisja głosi standardy skrajnie antydemokratyczne, lewicowe, oni walczą głównie ze wszystkimi pomysłami o charakterze konserwatywnym. Komisja Wenecka jest niewiarygodna. Jest to organizacja, która jest nastawiona na: zwalczanie konstrukcji i systemów ustrojów demokratycznych, forsowanie jakichś koncepcji suwerena i ustroju trybunalskiego. To starają się wcisnąć wbrew polskiej konstytucji – wskazuje poseł Krystyna Pawłowicz.

Posiedzenie, w trakcie którego Komisja Wenecka ma przyjąć opinię na temat nowelizacji ustawy o TK w Polsce, odbędzie się jutro. Polska przesłała już odpowiedź na wstępną, roboczą wersję opinii.

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział dziś w Polskim Radiu, że jest to odpowiedź polemiczna.

Głównie chcemy, aby odnoszono się do naszej prośby o zbadanie sytuacji prawnej. Komisja tutaj daleko wykroczyła w swoich opiniach. Nie wiem, czy będzie jeszcze dalej wykraczać czy będzie się odnosić do wczorajszego wyroku, który – w naszej ocenie – nie jest wyrokiem. Jest pewnym stanowiskiem politycznym. (…) Będą to argumenty zbijające zarzuty, które są stawiane w tej opinii. Przekażą one pewną opinię, że jest to spór, który wykracza daleko poza prawo. Jest to spór polityczny i powinien być rozwiązany metodami politycznymi, kompromisem, a nie metodami interpretacji prawa, bo może być ono interpretowane w sposób zawodny – wskazywał minister spraw zagranicznych.

Jak podał resort, w jutrzejszych obradach Komisji Weneckiej weźmie udział ekspercka delegacja z Polski. W jej składzie znajdą się: wiceszef MSZ Konrad Szymański, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski. Na opinię Komisji Weneckiej czeka Komisja Europejska, która w styczniu rozpoczęła wobec Polski procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl