fot. flickr.com

Płock: Do 100. rocznicy obrony miasta przed bolszewikami nawiąże Jarmark Tumski

Do 100. rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką będzie nawiązywał tegoroczny Jarmark Tumski. To kolejne już, 12. kolekcjonerskie wydarzenie, odbędzie się od 29 do 31 maja i połączona zostanie z obchodami Dni Historii Płocka.

Ruszyło już biuro organizacyjne Jarmarku Tumskiego, gdzie do 30 kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia wystawców – poinformował dziś Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS), główny organizator imprezy. Jarmark Tumski jest jednym z największych w Polsce tego typu spotkań z udziałem kolekcjonerów, miłośników zabytków i historii.

Jak zapowiedział dyrektor POKiS Radosław Malinowski, główne stoiska wystawiennicze tegorocznego Jarmarku Tumskiego, zwłaszcza kolekcjonerskie, zlokalizowane będą, jak poprzednio, w najstarszej części Płocka, w tym na ul. Tumskiej – stąd nazwa wydarzenia – w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Mazowieckiego, znanego z największych w Polsce zbiorów sztuki i rzemiosła secesji oraz art deco.

„Na Jarmarku Tumskim pojawią się akcenty nawiązujące do przypadającej w tym roku 100. rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką” – powiedział dyrektor POKiS. Radosław Malinowski zaznaczył, iż szczegółowy plan tegorocznego kolekcjonerskiego jarmarku jest obecnie opracowywany.

Rok 2020 obchodzony jest w Płocku jako rok 100. rocznicy bohaterskiej obrony miasta przed armią bolszewicką. Uchwałę w tej sprawie jeszcze w grudniu 2019 r. przyjęli tamtejsi radni. Hasłem historycznych obchodów jest: „Płock miasto Bohater – Kawaler Krzyża Walecznych”.

Armia bolszewicka, chcąc przedostać się na tyły wojsk polskich i dotrzeć od zachodu pod Warszawę, zaatakowała Płock 18 sierpnia 1920 r. Walka o miasto i przyczółek mostu przez Wisłę trwała 21 godzin. Na ulicach wzniesiono barykady. W obronie uczestniczyli, oprócz żołnierzy, w tym z Tatarskiego Pułku Ułanów im. płk. Mustafy Achmatowicza, także płocczanie, a wśród nich kobiety i dzieci. Najmłodszym poległym wśród stawiających opór bolszewikom był 14-letni harcerz Antolek Gradowski.

Obrońców Płocka wspierali marynarze Flotylli Wiślanej z okrętów „Minister”, „Wawel” i „Stefan Batory”, które ostrzeliwały z rzeki pozycje bolszewików w zajętej przez nich części miasta. Dzięki bohaterskiej postawie mieszkańców miasto pozostało niezdobyte, a bolszewicy zmuszeni zostali do odwrotu. Za bohaterską postawę i odparcie natarcia bolszewików Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe – Krzyż Walecznych.

„Nawiązując do historycznych wydarzeń z 1920 r. będziemy chcieli podczas Jarmarku Tumskiego przybliżyć tamtą epokę” – podkreślił Malinowski. Jak zapowiedział POKiS, „w tym roku Jarmark Tumski będzie połączony z obchodami Dni Historii Płocka”.

W ubiegłorocznym Jarmarku Tumskim w Płocku wzięło udział ok. 400 wystawców, w tym kolekcjonerów z całej Polski. Jedną z atrakcji imprezy była „Strefa Złotego”, przygotowana przez NBP z okazji 100. rocznicy polskiej waluty. Oficjalną monetą ubiegłorocznego jarmarku była replika denara Mieszka, którego wizerunek można zobaczyć na współczesnym banknocie dziesięciozłotowym.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl