PAP/Piotr Nowak

Platforma Obywatelska mobilizuje polityczne siły do wyborów

Platforma Obywatelska szykuje się do wyborów. Rafał Trzaskowski mobilizuje samorządowców i zakłada stowarzyszenie „Wspólna Polska”. Inicjatywa ma jeden cel, jakim jest odsunięcie Prawa i Sprawiedliwości od władzy. Jednocześnie PO przygotowuje się do powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.

– Jest wiele spekulacji medialnych, ale one są tak sprzeczne ze sobą i wielowątkowe, że nie będę ich komentował – mówił poseł Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy były premier Donald Tusk wróci do polskiej polityki.

Decyzja w tej sprawie zapaść ma na sobotnim zarządzie krajowym Platformy Obywatelskiej.

– Jest determinacja Donalda Tuska do powrotu do polskiej polityki – powiedział Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej.

2 dni temu europoseł Radosław Sikorski wprost przedstawił swoje oczekiwania po sobotniej radzie Platformy.

– Donald Tusk jest honorowym przewodniczącym Platformy, więc tym bardziej – jeśli będzie taka wola obecnego przewodniczącego Platformy – to uważam, że powinien zostać zwykłym przewodniczącym PO – wskazał Radosław Sikorski.

Oklaski działaczy opozycji to jasny sygnał, że właśnie takie jest oczekiwanie członków Platformy. Odkąd partii przewodniczy Borys Budka, ugrupowanie traci poparcie.

– Powrót Donalda Tuska być może skonsolidowałby Platformę Obywatelską, ale nie sprawiłby, że Platforma wróciłaby na poziom notowany przed wyjazdem Donalda Tuska, czyli poziom rzędu 35-40 procent – oznajmił Bartosz Brzyski politolog.

Aż 60 procent Polaków nie chce, by Donald Tusk wrócił do krajowej polityki.  Polacy pamiętają, jak wyglądała sytuacja w kraju za jego rządów – zaznaczył dr Jerzy Żurko, socjolog.

– Po pierwsze stagnacja, a po drugie nieszanowanie Polski jako kraju – podkreślił dr Jerzy Żurko.

Posłowie Zjednoczonej Prawicy nie obawiają się powrotu byłego lidera Platformy Obywatelskiej.

– Moim zdaniem jest potrzeba  świeżości, nowości w polityce, szczerości, ale także przyzwoitości – powiedziała Magdalena Sroka, rzecznik Porozumienia.

Pozycja Donalda Tuska nie będzie już taka sama jak przed laty, bo dziś na pozycję lidera opozycji wysuwa się Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

– Musimy być otwarci, patrzeć w przyszłość – powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy wraz z innymi samorządowcami związanymi z Platformą powołał stowarzyszenie „Wspólna Polska”. Inicjatywa zrzesza samorządowców, którzy mają duże poparcie w regionie i struktury potrzebne do tego, by wygrać wybory.

– Jest to ruch, który jest nie do zlekceważenia – mówił dr Jerzy Żurko.

Stowarzyszenie ma wspierać Platformę – wskazał poseł Jan Grabiec.

– To ważne, żeby samorządowcy angażowali się w życie publiczne nie tylko w wymiarze swoich własnych miast czy regionów, ale również na poziomie ogólnopolskim – podkreślił Jan Grabiec.

Gdy opozycja zwiera szeregi, w Zjednoczonej Prawicy trwa kryzys. W ubiegłym tygodniu z Prawa i Sprawiedliwości odeszło 3 posłów. Tym samym klub PiS teoretycznie stracił większość w Sejmie.

– Nastroje nie są super. Zobaczymy, jak będą wyglądały po 3 lipca – podsumowała Magdalena Sroka.

3 lipca odbędzie się kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego politycy wybiorą prezesa partii oraz radę polityczną.

 

TV Trwam News

drukuj