Plany Państwowego Gospodarstwa Wodnego ws. poprawy gospodarki wodnej

Od wielu lat gospodarka wodna jest niedofinansowywana, a co za tym idzie zaniedbana. Dlatego niezbędne jest podjęcie inicjatyw, które poprawią stan polskiej gospodarki wodnej. O planach z tym związanych mówił w Telewizji Trwam Przemysław Daca – prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Woda jest wielkim skarbem, niezbędnym dla istnienia człowieka. W Polsce mamy jednak deficyt wody – zaznaczył Przemysław Daca.

– Mamy – w porównaniu ze średnią europejską – trzy razy mniej wody niż w poszczególnych krajach średnio w Europie na jednego mieszkańca. Jesteśmy porównywalni do niektórych krajów afrykańskich, np. do Egiptu. Mamy bardzo mało wody i to jest największy problem – wskazał.

Gospodarka wodna potrzebuje jednak bardzo dużo inwestycji, ponieważ od kilkudziesięciu lat jest ona niedofinansowana.

– Mamy dużo rzeczy do zrobienia i musimy się skupić na inwestycji, odbudowie i umocnieniu wałów w całej Polsce, a także budowie zbiorników retencyjnych. Ostatnio udało się dokończyć Świnną Porębę. Trzeba dokończyć jeszcze zbiornik w Raciborzu, wybudować szereg innych zbiorników retencyjnych, bo u nas ta retencja jest w opłakanym stanie. Do tej pory nie było takich inwestycji – mówił prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Dlatego teraz konieczna jest budowa wielofunkcyjnych zbiorników retencyjnych.

– Nie tylko suche poldery jako działanie przeciwpowodziowe, ale też zabezpieczenie wody na okazję suszy, w celu alimentacji wody. (…) Takie zbiorniki są wykorzystywane energetycznie, więc musimy zacząć budować zbiorniki wielofunkcyjne – oznajmił Przemysław Daca.

W Polsce powinniśmy także wybudować stopnie wodne, czyli urządzenia hydrotechniczne, które umożliwią bardzo dobre uprawianie żeglugi śródlądowej. Na takich stopniach buduje się elektrownie wodne. Obecnie jego wybudowanie planowane jest poniżej Włocławka.   

– Mamy bardzo dobry projekt, który spełnia wszystkie warunki środowiskowe, to jest „książkowy przykład”, w jaki sposób można wybudować stopień wodny z dużą elektrownią wodną – to będzie duża elektrownia wodna – zachowując wszystkie warunki środowiskowe – akcentował Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Takie stopnie wodne buduje się już na całym świecie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj