fot. wikipedia

Min. Kowalczyk: Woda nie zdrożeje

Woda dla mieszkańców na pewno nie zdrożeje, a może nawet stanieć – mówi minister Henryk Kowalczyk. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów zaznacza, że po wprowadzeniu ustawowego regulatora cen wody, niektóre samorządy będą zmuszone do obniżenia cen. Drożej za wodę zapłacą jednak gospodarstwa wielkotowarowe.

Obecnie maksymalna cena wody dopuszczalna przez ustawę to 4,23 zł za metr sześcienny. W nowym projekcie o Prawie wodnym cena za metr sześcienny ma wynosić nie więcej niż 70 groszy – informuje minister Henryk Kowalczyk.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów przypomniał, że o konkretnej opłacie za wodę decyduje rozporządzenie. Obecnie wynosi ona 11,5 grosza za metr sześcienny i w tej samej wysokości jest projektowana na przyszły rok. Kiedy zostanie już wprowadzony tzw. „ustawowy regulator cen wody, który trzeba wpisać do ustawy o zaopatrzeniu w wodę, to samorządy zostaną pozbawione nienależnych zysków”, a tym samym – jak wskazuje minister- woda dla ludzi może stanieć.

Opłatami za wodę zaniepokojeni są rolnicy. Minister przekonuje jednak, że wyższe koszty za wodę będą dopiero po przekroczeniu 5 metrów sześc. na dobę. Dotyczy to ok. 3 tys. gospodarstw wielkotowarowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj