fot. pixabay.com

Podwyżka opłat za wodę

Samorządy wnioskowały o podwyżkę opłat za wodę i ścieki o przeciętnie 20 procent. Obecnie jest to niecałe 8 proc. wzrostu  – poinformował Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Trwa ustalanie opłaty za wodę i ścieki na najbliższe trzy lata.

Biorąc pod uwagę koszty inflacyjne, ale też koszy energii, zatrudnienia, utylizacji ścieków, osadów ściekowych czy innych, to ewidentnie te koszty rosną. Gdybyśmy utrzymali taryfy z poprzednich lat, to już byśmy mówili o obniżce de facto. Więc te ceny inflacyjne będą rosły – powiedział Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, w „Sygnałach Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia.

Przypomniał, że wnioski są składane przez samorządy, a „Wody Polskie” w tym procesie pełnią rolę regulatora. Ich zadaniem jest sprawdzenie wniosku i ocena, czy proponowana taryfa jest racjonalna z punktu widzenia odbiorcy końcowego.

– W tej chwili wpłynęło do nas 2335 wniosków, zatwierdziliśmy ponad 900, odmowa była w około 800 przypadkach, obecnie u mnie jako organie odwoławczym jest ok. 150 wniosków. Tak więc mniej więcej w połowie  zatwierdziliśmy, w połowie nie – wskazał prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

W wielu przypadkach dochodzi do negocjacji między regulatorami, czyli dyrektorami regionalnych zarządów gospodarki wodnej a przedstawicielami samorządów, które wspólnie analizują proponowane taryfy i dochodzą do konsensusu. Samorządy wnioskowały o podwyżkę opłat za wodę i ścieki o przeciętnie 20 procent. Obecnie przy zatwierdzonych taryfach, czyli po negocjacjach, jest to niecałe 8 proc., co daje na jednego obywatela przeciętnie miesięcznie wzrost kosztów o ok. 80-90 groszy.

PAP/TV Trwam News

drukuj