Ks. kard G. Ravasi: pragnienie wody oznacza również potrzebę Boga

Pragnienie wody jest tęsknotą ludzi żyjących na suchych obszarach, dlatego też pragnienie to oznacza także potrzebę Boga – powiedział ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, w wystąpieniu na otwarcie IX Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i ekologia – woda dobrem wspólnym” w WSKSiM w Toruniu.

Ks. kard. Gianfranco Ravasi zwrócił uwagę, że woda stała się istotnym elementem życia człowieka.

– Woda stała się kluczowym komponentem naszego życia. Nawet, jeśli chodzi o konflikty między narodami, to słusznie mówi się, że kiedyś wojny toczyły się przeważnie o ropę, a teraz będą to wojny o wodę – wskazywał  ks. kard. Ravasi.

Problemowi wody często nie poświęca się uwagi – zaznaczył  przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.   

– Wasze refleksje są istotne nie tylko z punktu widzenia kulturowego, społecznego, ekonomicznego czy politycznego. Jak wiemy, problem ekologiczny, problem wody dotyczy bowiem wszystkich narodów, lecz często nie poświęca mu się należytej uwagi, na co zwrócił uwagę papież Franciszek w encyklice „Laudato Si” – podkreślił ks. kard. Gianfranco Ravasi.  

Ksiądz Kardynał stwierdził również, że człowiek żyje dzięki wodzie także pod względem duchowym, co związane jest z sakramentem Chrztu św.

– Żyjemy dzięki wodzie, również pod względem duchowym. Chrzest jest wszak nie tylko znakiem oczyszczenia, co uznają wszystkie religie, ale stanowi również znak nowego życia, ponieważ woda jest podstawą życia – powiedział ks. kard. Gianfranco Ravasi.

RIRM

drukuj