Plan powstania stałych baz USA w Polsce coraz bliżej realizacji

Coraz bliżej powstania stałych baz USA w Polsce. Znaczącym krokiem na tej drodze może być wspólny list ambasadorów USA Georgette Mosbacher i ambasadora Polski w Waszyngtonie Piotra Wilczka opublikowany na łamach Rzeczpospolitej i amerykańskiego dziennika „The Hill”.

Dyplomaci wskazują w piśmie, że Kongres USA i Pentagon rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, a Polska jest gotowa zapewnić znaczące środki, by wesprzeć te wysiłki.

Dzięki tej deklaracji ambasadorów poważniejsza obecność wojsk amerykańskich staje się wspólnym celem obu krajów – czytamy w prasie. Szef sejmowej komisji obrony, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Michał Jach mówi, że cieszy każda taka inicjatywa.

– To wzmacnia przekaz i jest jakby dodatkowym głosem politycznym, ważnym głosem politycznym na ten temat. Tym bardziej, że ambasador Georgette Mosbacher jest od lat bliskim współpracownikiem Donalda Trumpa. Jestem optymistą i trzymam kciuki, bo w tej chwili decyzja w największym stopniu zależy od prac w Pentagonie. Wiem, że oficerowie amerykańscy bardzo pozytywnie się o tym wypowiadają, bo oni widzą taką konieczność – wskazuje Michał Jach.

Prezydent Andrzej Duda pod koniec września podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się „Fort Trump”.

Amerykański Kongres z kolei zobowiązał szefa resortu obrony do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego „wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w RP sił zbrojnych USA.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl