Kerry: USA nie podjęły ustaleń ws. palestyńskich rezolucji ONZ

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że Waszyngton nie podjął żadnych ustaleń co do ewentualnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie państwa palestyńskiego. Uznał, że obecnie należy zatroszczyć się o pokój w regionie.

„Nie podjęliśmy żadnych ustaleń co do języka, zachęt, specyficznych rezolucji ani tego typu spraw. (…) To nie jest odpowiedni moment do ujawniania prywatnych rozmów, ani spekulowania na temat rezolucji RB ONZ, która nawet jeszcze nie została przedstawiona, nawet jeżeli jest tematem publicznych wystąpień” – powiedział Kerry dziennikarzom podczas wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii.

Odniósł się tym samym do rezolucji rozprowadzanej wśród państw członkowskich RB ONZ przez delegację Jordanii, w której znajdują się zapisy wzywające Izrael do zakończenia okupacji ziem palestyńskich do końca listopada 2016 roku.

Amerykański sekretarz stanu uważa, że obecnie najważniejszą sprawą jest „obniżenie temperatury” w regionie, dzięki czemu będzie możliwe porozumienie pokojowe między Izraelem a Palestyńczykami.

„Status quo nie zadowala obu stron. Obecnie próbujemy nawiązać konstruktywną rozmowę ze wszystkimi stronami, aby dzięki temu odnaleźć najlepszy sposób uzyskania postępu” – powiedział Kerry.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że próbował uzyskać od Stanów Zjednoczonych zapewnienia, że te będą blokować wszelkie próby ustalenia ram czasowych powstania państwa palestyńskiego.

Stosunki amerykańsko-izraelskie uległy ochłodzeniu pod koniec kwietnia z powodu załamania się trwających dziewięć miesięcy rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami, reaktywowanych przez Kerry’ego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl