fot. PAP

PKW: wyniki głosowania późnym wieczorem

Dziś późnym wieczorem możliwe podanie oficjalnych wyników głosowania – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Na razie PKW pracuje nad jak najszybszym zakończeniem liczenia głosów.

Sędzia Włodzimierz Ryms z PKW zapewnił, że zostały usunięte usterki w systemie informatycznym, a komisje pracują.

– W końcowej fazie ustalania wyników głosowania są wybory na wójtów, burmistrzów, prezydentów. W wielu miastach mamy już zakończone ustalanie wyników, więc te informacje jesteśmy w stanie państwu podać tam, gdzie ustalono wynik na podstawie 100 proc. protokołów obwodowych. Mamy nadzieję, że w późnych godzinach wieczornych będzie można dziś podać oficjalne wyniki głosowania – powiedział Włodzimierz Ryms.

Wbrew informacjom PKW pojawiają się sygnały od niektórych członków obwodowych komisji, że nie mogą zalogować się do systemu. Problemy występują m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku i Nidzicy.

Odnosząc się do tego, sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki powiedział, że wg komisji system powinien działać poprawnie i pozwalać na wszelkie wydruki protokołów.

– Jest problem, o którym także trzeba wiedzieć, że aby sporządzić wydruki sejmiku województwa, muszą być sporządzone protokoły obwodowe do sejmików, które są przekazywane do powiatowych komisji wyborczych. Komisje te sporządzają zbiorcze wyniki głosowania w okręgu, powiecie, które następnie są przekazywane do wojewódzkiej komisji wyborczej. Droga do ustalenia wyników sejmikowych jest dłuższa. Jeśli chodzi o ostateczne wyniki, to będą one wtedy, kiedy komisarze wyborczy sporządzą swoje zbiorcze wyniki wyborów na terenie województwa – mówił Kazimierz Czaplicki.

Członkowie PKW nie chcieli odpowiadać na pytania dziennikarzy o ewentualne dymisje po liczeniu głosów. Kazimierz Czaplicki apelował o cierpliwość w tej sprawie.

RIRM

drukuj