PKP sprzedaje spółki

PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka to spółki, które zamierza sprzedać PKP S.A. Jakub Karnowski, Prezes PKP S.A. i Szef Grupy PKP liczy, że uda się rozpocząć prywatyzację jeszcze w tym roku.

PKP Energetyki i TK Telekom miałyby zostać oddane w ręce inwestora strategicznego. Środki pozyskane z tego tytułu mają być przeznaczone na spłatę kolejnej transzy zadłużenia polskiej kolei. W tym roku Grupa PKP powinna spłacić 1,5 mld z wynoszącego 3,3 mld zł długu.

Senator Stanisław Kogut, były przewodniczący Sekcji krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, podkreślił że wszystkie trzy spółki wypracowują co roku duży zysk. Patentem na uzdrowienie kolei nie jest całkowita prywatyzacja; powinno się sprzedać to co nie przynosi zysku tylko kumuluje straty – tłumaczył. Senator jako przykład podał Przewozy Regionalne.

Jednak jak dodaje, tych spółek nie powinno się prywatyzować czy przeprowadzać procesu usamorządowienia. Powinny one otrzymywać większe dotacje z budżetu państwa.

– Budżet państwa powinien oddłużyć kolej. Ten dług powstał przecież za czasów PRL – owskich. Kolej może np. zdobyć środki poprzez dzierżawę majątku (nieruchomości); nie sprzedawać. Na dzierżawie można mieć ogromne zyski. Budżet państwa powinien właściwie finansować kolej. W każdym kraju świata kolej jest dofinansowywana z budżetu na poziomie 2%, a u nas jest to 0,38% – zauważył sen. Stanisław Kogut.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku PKP Cargo (narodowy przewoźnik towarowy) wszedł na giełdę. Pieniądze ze sprzedaży akcji posłużyły m.in. do spłaty zadłużenia.

RIRM

drukuj