PKP Energetyka sprzedana zagranicznemu funduszowi inwestycyjnemu

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę sprzedaży akcji PKP Energetyka. Kupującym jest fundusz CVC Capital Partners. Spółka PKP zastrzegła, że umowa ma charakter przedwstępny, a fundusz nabędzie 100% akcji PKP Energetyka po spełnieniu warunków, takich jak m.in. zgoda organu antymonopolowego i uzyskanie zgód korporacyjnych.

Przewiduje się, że zamknięcie transakcji nastąpi za ok. dwa miesiące. Sprzeciw wobec prywatyzacji PKP Energetyka wyrażają posłowie PiS i SLD.

Poseł PiS Andrzej Adamczyk z sejmowej Komisji Infrastruktury mówi, że ma ona dla Polski znaczenie strategiczne.

– To spółka, która dostarczy energię elektryczną dla wszystkich szlaków kolejowych w Polsce na zasadzie wyłączności jest monopolistą. Mało tego, PKP Energetyka również świadczy wiele usług na zewnątrz. Jest dostawcą energii zewnętrznej. Ta spółka jest wpisana w dokumentach rządowych, jako spółka o specjalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Wreszcie może ona moderować, czyli jakby wpływać na rozwój transportu kolejowego w Polsce. Spółka PKP Energetyka została sprzedana funduszowi inwestycyjnemu mieszczącemu się gdzieś poza granicami kraju w rajach podatkowych, którego ani składu zarządu, ani pochodzenia źródeł kapitału nie znamy – powiedział Andrzej Adamczyk.

Spółka PKP Energetyka zatrudnia ponad 7000 osób. Około 70% sprzedawanej energii przez spółkę trafia do klientów nie kolejowych.

Od lipca ubiegłego roku spółka sprzedaje gaz ziemny. Dysponuje ona również siecią bezobsługowych stacji paliw dla kolei.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl