fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen rośnie w siłę 

Orlen zarabia coraz więcej i coraz więcej inwestuje. O planach paliwowego giganta mówi jego prezes Daniel Obajtek.

– Ostatnie lata Orlenu to masa sukcesów. To jest nawet sam zysk. W poprzednich latach, za czasów PO, zysk przez 8 lat wyniósł 2 mld 900 mln zł. Teraz zysku jest 21 mld zł – mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Ten zysk – jak zaznacza prezes paliwowego giganta Daniel Obajtek – jest przeznaczany na liczne inwestycje. Takie jak między innymi rozbudowa i modernizacja przemysłu petrochemicznego czy budowa instalacji nawozowych we Włocławku. 

– Przecież produkujemy polichlorek winylu, gdzie chcąc zwiększyć jego produkcję, trzeba zwiększyć produkcję olefin, które będziemy rozbudowywać. To są następne plany: wzmacnianie spółek zależnych, mocna inwestycja w Orlen Pounding, inwestycja w glikol, która lada chwila nastąpi, inwestycja w bioetanol II generacji w Jedliczach, bardzo mocna rozbudowa naszych sieci-stacji w detalu, bardzo mocne też działanie poza granicami kraju, wykup 100-procentowy aktywów Unipetrolu. To jest też inwestycja w rafinerię w Możejkach, też inwestycje hydrokrakingowe w pogłębianiu przerobu ropy – dodaje Daniel Obajtek. 

W 2024 roku ma ruszyć budowa pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku. Jednak te wszystkie inwestycje nie byłyby możliwe, gdyby nie walka z mafiami paliwowymi – akcentuje prezes PKN Orlen.

– Orlen wspiera Krajową Administrację Skarbową. My tu współpracujemy w zakresie uszczelniania mafii paliwowej – wskazuje. 

Te działania służą przede wszystkim polskiej gospodarce – dodaje Daniel Obajtek, który korzyści dla niej widzi także w fuzji Orlenu z Lotosem. 

– Paliwo gwarantuje bezpieczeństwo paliwowe naszego kraju i jeżeli będziemy mieć jedną, mocniejszą, silną firmę to zupełnie będą inaczej negocjacje wyglądały, jeżeli chodzi o zakup ropy, zupełnie inaczej będzie wyglądała dystrybucja, czyli będziemy bardziej stabilni na naszych stacjach, to zdecydowanie opłaci się naszym klientom – mówi Daniel Obajtek.

Polski Koncern Naftowy Orlen od lat wspiera polskich sportowców.

– Ci wspaniali sportowcy nie tylko reprezentują Orlen, ale też nasz kraj, więc to w pełni się wszystkim nam opłaca – dodaje prezes PKN Orlen.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że głównym celem koncernu jest troska o macierzysty rynek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl