fot. PAP/Łukasz Gągulski

PK: Handlowali dopalaczami toksycznymi jak cyjanek; zarzuty w śledztwie usłyszało już 96 osób

W śledztwie przeciwko handlarzom dopalaczami, toksycznymi jak cyjanek, łódzka Prokuratura Krajowa przedstawiła do tej pory zarzuty 96 osobom – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Dotychczas prokurator objął aktem oskarżenia 10 osób, wobec 5 oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

Według informacji przekazanych przez Dział Prasowy Prokuratury Krajowej zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012-2015 za pośrednictwem 94 sklepów znajdujących się w całym kraju oraz na stronie internetowej.

Grupa – jak ustalili śledczy – zajmowała się wprowadzaniem do obrotu dopalaczy.

„W ten sposób członkowie grupy sprowadzali niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób, które dokonywały zakupu i zażywały +dopalacze+” – zaznaczyła PK.

„Podejrzani prowadzili handel pod pozorem legalnej działalności gospodarczej, kamuflowanej sprzedażą upominków, kosmetyków czy też innych drobnych akcesoriów” – podała PK.

Jak podkreślili prokuratorzy, zakres postępowania obejmuje również pranie pieniędzy.

„W toku postępowania prokurator ustalił, że środki pieniężne w kwocie prawie 30 milionów złotych pochodzące ze sprzedaży +dopalaczy+ były transferowane na konta bankowe znajdujące się w innych krajach (Cypr, Chiny) celem udaremnienia ich zajęcia przez organa ścigania” – tłumaczyła PK.

Dotychczas w ramach śledztwa Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przesłuchano ponad 4 tysiące świadków.

Do tej pory śledczy przedstawili zarzuty 96 osobom.

„W listopadzie i grudniu 2021 r. skierowano kolejne akty oskarżenia w tej sprawie. Dotychczas prokurator oskarżył 10 osób, wobec 5 oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące” – wskazała PK.

„W trakcie śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w kwocie ponad 8,6 miliona złotych” – podali prokuratorzy.

Za zarzucane czyny może grozić do 8 lat więzienia.

„W toku śledztwa zabezpieczono kilkaset tysięcy +dopalaczy+, które nie trafiły do sprzedaży, a w konsekwencji do odbiorców. W wyniku przeprowadzonych badań fizykochemicznych ustalono, że w zabezpieczonych środkach znajdowały niebezpieczne dla życia lub zdrowia ludzi substancje psychoaktywne. Biegli stwierdzili, iż u każdej z osób, która zażyła badane przez nich dopalacze, musiały wystąpić objawy zatrucia w postaci naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia. W przypadku zażycia większej dawki lub większej wrażliwości osobniczej, skutkiem ich zażycia była choroba realnie zagrażającą życiu lub ciężki uszczerbek na zdrowiu” – tłumaczyła PK.

„Wyniki badań wykazały, że toksyczność zbadanych dopalaczy przypomina wręcz toksyczność cyjanku, a w przypadkach niektórych produktów oferowanych jako +dopalacze+ była wielokrotnie wyższa niż toksyczność cyjanku” – dodała PK.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl