fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

PK: Akt oskarżenia przeciwko grupom przestępczym za przemyt 15 ton marihuany oraz produkcję 300 kg amfetaminy

Jest akt oskarżenia wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami na wielką skalę. O działaniach Prokuratury Krajowej w tym obszarze poinformował minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zarzuty skierowano przeciwko 21 osobom. Dotyczą one najcięższych przestępstw narkotykowych zagrożonych karą do 15 więzienia. Sprawę prowadzi Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Na konferencji szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do kłamliwych medialnych informacji, podkreślił, że prokuratura prowadzi duże śledztwa dotyczące przestępczości zorganizowanej i ma na tym polu wielkie sukcesy. Jako dowód minister przestawił jeden z najnowszych aktów oskarżenia, jaki do sądu skierowała Prokuratura Krajowa.

– Akt dotyczy dużej, międzynarodowej grupy przestępczej, która handlowała ogromnymi ilościami narkotyków na terenie całej Europy. Wartość sprowadzanych przez nią narkotyków – np. marihuany, amfetaminy – sięga blisko 0,5 mld złotych. To gigantyczne kwoty. Sama wartość stwierdzonych ponad wszelką wątpliwość narkotyków w postaci marihuany to 15 ton, amfetaminy – 300 kg. Jest wiele innych tego rodzaju zarzutów i ustaleń, które są dowodem na to, ze prokuratura bardzo intensywnie uderza w te najgroźniejsze, wielkie, zorganizowane struktury przestępcze – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

W tej sprawie – jak poinformował minister – powstał też polsko-brytyjski zespół  śledczych, który przyczynił się do zatrzymywania sprawców poza granicami RP.

Śledztwo prowadzone od 2017 r. dotyczyło działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się sprowadzaniem narkotyków z Hiszpanii na teren Polski przez Wielką Brytanię oraz wprowadzaniem do obrotu narkotyków na terenie całej RP. Wykorzystano w nim instytucję świadka koronnego.

RIRM

drukuj