fot. pixabay.com

Szczecin: 7 osób oskarżonych o udział w gangu, który w Hiszpanii uprawiał marihuanę

Siedem osób zostało oskarżonych o udział w grupie przestępczej, która na terenie Hiszpanii prowadziła plantację marihuany, a następnie gotowe narkotyki przemycała do Polski i Niemiec, by nimi handlować. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Warmińsko–Mazurski Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Akt oskarżenia został skierowany szczecińskiego sądu okręgowego i obejmuje zarzuty przeciwko 7 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła za granicą plantację marihuany, a następnie przemycała narkotyki i handlowała nimi. Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy PK poinformował, że rośliny uprawiano w magazynie na terenie Hiszpanii.

„Następnie po ścięciu i przygotowaniu były ukrywane w samochodach ciężarowych, które przemycały je do Polski i Niemiec” – podano.

Dzięki międzynarodowej współpracy służb plantacja została zlikwidowana, zabezpieczono ponad 600 krzaków marihuany.

„Łącznie w toku śledztwa zabezpieczono ponad 600 kilogramów różnych narkotyków o czarnorynkowej wartości prawie 60 milionów złotych” – przekazała PK.

Z ustaleń postępowania wynika, że grupa przestępcza oskarżona o prowadzenie plantacji marihuany miała powiązania z innym gangiem, od którego kupowała m.in. kokainę i amfetaminę, a następnie przemycała te narkotyki do Polski.

„W ramach tej współpracy członkowie zorganizowanej grupy przestępczej uczestniczyli w przewozie na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej ponad 450 kilogramów metamfetaminy o wartości kilkunastu milionów euro” – podał Dział Prasowy PK.

PAP

drukuj