PiS wnioskuje o wotum nieufności dla ministra zdrowia

Prawo i Sprawiedliwość składa wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra zdrowia. Nasze oceny działalności Bartosza Arłukowicza są negatywne – mówił na konferencji przewodniczący KP PiS, poseł Mariusz Błaszczak.

Arłukowicz – jak dodał – jest celebrytą medialnym a nie człowiekiem, który ma odpowiednie doświadczenie i determinację, żeby sprawić, aby służba zdrowia nie zamieniła się w spółkę zdrowia.

– To jest charakterystyczne. Kiedy był w opozycji krytykował panią Ewę Kopacz za przekształcenia, za komercjalizację, która prowadzi do komercjalizacji. Teraz program premiera Tuska, koalicji PO-PSL realizuje, a więc zmienił zdanie. To program, który prowadzi do tego, że szpital zajmuje się zarabianiem pieniędzy, a nie leczeniem ludzi. Ostatnia zapowiedź ministra Arłukowicza – wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, to prosta droga prowadząca do tego, że służba zdrowia będzie dostępna wyłącznie dla ludzi bogatych. Ludzie niezamożni zostaną wykluczeni z możliwości opieki zdrowotnej. PiS na to się nie zgadza, uważamy, że to trzeba zmienić – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos zwrócił uwagę na brak realizacji koniecznych działań, które minister sam zapowiadał.

– Pan minister zapowiadał, na wielkich konferencjach prasowych, a następnie w Sejmie zmiany dotyczące Narodowego Funduszu Zdrowia, likwidację centrali i co? Jest ustawa? Nie ma ustawy. Spotkał się z rektorami, mówił o tym, że trzeba przygotować ustawę o szpitalach klinicznych. Pytam: czy jest ustawa? Nie ma ustawy. Sprawdzałem jeszcze dzisiaj czy jest w końcu ustawa dot. dyrektywy transgranicznej. Minister zapowiadał, że od 1 stycznia już ta ustawa będzie obowiązywała. Nie ma – nie ma również tej ustawy – podkreślił poseł Tomasz Latos.

Poseł Anna Zalewska wskazała natomiast na wydłużające się kolejki do specjalistów. Powołując się na badania powiedziała, że Polska jest w ogonie Europy jeśli chodzi o zaufanie i efektywność funkcjonowania służby zdrowia. Jednocześnie wydłuża się życie Polaków – zaznaczyła.

– Życie Polaków wydłuża się po to, by dłuższy okres czasu ludzie pozostawali w absolutnym dyskomforcie. W Polsce nie ma sposobu na opiekę i leczenie ludzi starszych i starych. Na 10 tys. starszych osób przypada jeden geriatra, jest 750 łóżek geriatrycznych. Jednocześnie jest zróżnicowanie w całej Polsce jeżeli chodzi o oczekiwania w kolejkach. W jednym województwie są to 3 lata, w innym „tylko”, czy aż rok. Brak właściwie strategii i zabezpieczenia pacjentów. Jeżeli jeszcze dodamy do tego, że nie potrafimy dbać o nasze dzieci, że 90% nastolatków ma próchnicę, że 30% ma kłopoty ze wzrokiem i nadwagę. Widzicie państwo jaki obraz pozostawia nam minister Arłukowicz – podsumowuje Poseł Anna Zalewska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl