Pierwsze szkolenia zintegrowane „Terytorialsów” z Podkarpacia

„Terytorialsi” z Podkarpacia wyjadą na szkolenie poligonowe, które zakończy uroczysta przysięga żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w Jaśle.

Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) poprzez, które podnoszą swoje umiejętności szkoleniowe indywidualne oraz zespołowe.

Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego, żołnierze 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjeżdżają na poligon aby podsumować i umiejętnie poukładać wiedzę, którą otrzymali od swoich dowódców kompanii, plutonu, drużyny oraz instruktorów. Podkarpacka brygada zrealizowała pierwszy etap szkolenia
w skład, którego wchodzi szkolenie podstawowe trwające szesnaście dni (dla osób, które nie miały styczności z wojskiem), wyrównawcze trwające osiem dni (dla osób, które odbyły zasadniczą służbę wojskową, służbę przygotowawczą czy też byłych żołnierzy zawodowych) oraz indywidualne, które żołnierze odbywali rotacyjnie raz w miesiącu weekendowo (sobota, niedziela).

Każdy żołnierz WOT, raz w roku ustawowo musi ukończyć szkolenie zintegrowane. Najczęściej będą one prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni.

Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału. Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych
w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywistych odległościach czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych  –
ocenia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

W pierwszym tego typu szkoleniu, które odbędzie się na terenie poligonu w Nowej Dębie wezmą udział wszystkie pododdziały 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Szkolenie rozpocznie się 19 czerwca i będzie trwało do 29 lipca br. Pododdziały
wchodzące w skład batalionów lekkiej piechoty realizować będą szkolenie w trzech rzutach (zachowując 14 dni szkoleniowych). Ponadto w lipcu odbędzie się wcielenie kandydatów do służby w Podkarpackiej brygadzie. 29 lipca uroczysta przysięga w Jaśle zakończy zmagania żołnierzy szkolenia podstawowego oraz będzie podsumowaniem poligonu 3.PBOT.

Ważnym punktem na „szkoleniowej mapie” 3.PBOT jest czerwiec br., kiedy to większość pododdziałów Podkarpackiej brygady zakończy roczne szkolenie indywidualne i rozpoczną
12-miesięczny okres szkolenia specjalistycznego.

Kim są „Terytorialsi” z Podkarpacia?

Żołnierze 3.PBOT są lepiej wykształceni, niż żołnierze podobnych formacji innych państw. Ok. 32 proc. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej posiada wyższe wykształcenie a ponad 53 proc. średnie. Co piąty żołnierz planuje związać swoje życie z zawodową służbą wojskową.

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody
i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych czy też żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy, kursy operatorów maszyn czy instruktorów ratownictwa wodnego. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści
z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę główną.

por. Witold Sura/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl